2/2023

ČIŽP otevře dveře v Plzni

| autor: ČIŽP0

ČIŽP otevře dveře v Plzni

Obojživelné brodivé auto určené k zásahu při povodních. Spektrometr, tedy přístroj, který během pár sekund rozpozná různé chemické látky a navíc umí „najít“ zlato. Vůz na měření emisí, který zjistí znečištění ve vzduchu. A také třeba vlk, mořská želva, kobra, jaguár nebo tygří drápy a zuby.

To je jen malá část z toho, co uvidí návštěvníci, kteří přijdou v úterý 13. září na Den otevřených dveří Oblastního inspektorátu České inspekce životního prostředí (ČIŽP) v Plzni. Akce se koná u příležitosti 25 let od vzniku této instituce a představí atraktivní přístroje, které inspektoři ČIŽP využívají ke své práci. K vidění budou také velmi působivé exempláře zvířat z české i světové přírody chráněné úmluvou CITES a kuriózní předměty i výrobky z ohrožených druhů živočichů zabavené pašerákům.

Den otevřených dveří ČIŽP se koná letos už podruhé. Je určen široké veřejnosti a na své si přijdou velcí i malí návštěvníci. Dozvědí se podrobnosti o historii a činnosti inspekce a najdou odpovědi na nejčastější otázky týkající se ochrany životního prostředí. „Po velmi dobrých zkušenostech, které jsme měli s touto akcí letos v červnu na Ředitelství ČIŽP v Praze, jsme se rozhodli vyjet i do regionů a přiblížit naši práci také zájemcům z Plzně a okolí,“ uvedl Erik Geuss, ředitel ČIŽP.

Všichni budou mít například ojedinělou možnost vyzkoušet si, z jakého kovu jsou jejich šperky. Přístroj zvaný spektrometr dokáže během pár sekund odhalit například, zda jde o zlato či jiný kov.

Ukážeme také vůz na měření emisí, se kterým jezdíme kontrolovat, jaké látky vypouštějí továrny do ovzduší. Děti určitě zaujme, že na vlastní oči uvidí kůrovce, jak žere strom. Zjistí, jaká je na dotyk srst vlka a jak správně vytřídit odpad. Cestovatelé se zase dozvědí, jaké rostliny nebo živočichy si nesmí přivézt z dovolené, protože by se mohli dostat do konfliktu se zákonem,“ zve na akci Petra Horčicová, ředitelka Oblastního inspektorátu ČIŽP v Plzni.

Den otevřených dveří se koná v sídle Oblastního inspektorátu ČIŽP Plzeň, v ulici Klatovská 48. Na prohlídku lze přijít kdykoli mezi 13.00 až 16:00.

Spojení MHD:https://html-cleaner.com/

Tramvaj č. 4, zastávka Chodské náměstí

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Inisoft
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
REMA
SEWACO
Grexenergia
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE
SCHP