Reklama

9. 5. 2016  |  Publicistika  |  Autor: Pavel Mohrmann

Čistící stanice musí mít svou kvalitu

Praha hostila před časem zasedání Evropské asociace čistících stanic, kde se rovněž slavilo výročí vzniku té české. Do hotelu Hoffmeister se sjeli zástupci všech 17 asociací z celé Evropy a bylo o čem jednat.

Cesty je třeba sladit

Evropská zastřešující organizace vznikla proto, že především asociace ze západní Evropy mají jiné myšlenkové směry. Západní země řeší trochu jiné problémy, než řešíme třeba my, Poláci nebo třeba Bulhaři. A toto setkání je o tom, abychom si myšlenky v rámci možností ujednotili a nastavili nějaký hlavní směr.

Důvod vzniku asociací

Na konci 90. let minulého století se velké evropské chemické firmy rozhodly pro nějaký jednotný systém, který bude kontrolovat kvalitu přepravy jejich zboží. To znamená převážně chemických látek. Potřebovala být záruka, že cisterna, která jede pro jejich zboží nebo zboží veze, je vyčištěná.

Tyto podniky chtěly zaručit tento fakt, aby předešly problémům a mít záruku, že produkty, které vyrábí nebo k výrobě nakupují, nebudou kontaminovány nečistotami z cisteren.

Čistící stanice jsou místem, kde se dodržují nějaké předem nastavené standardy čištění, bezpečnost práce a mají zodpovědnost k životnímu prostředí. Tato základní potřeba byla tou hybnou silou, kdy se o tom začalo mluvit na evropské úrovni.

Důležitý dokument

Na základě těchto rozhovorů vznikl systém kvality a bezpečnosti SQAS, který musí dnes implementovat všichni členové napříč celou Evropou. Všichni tito členové, kteří mají SQAS a jsou začleněni pod svou národní asociaci, mohou po vyčištění vytisknout ECD, což je specifický dokument, který platí v celé Evropě.

Z něho může vyčíst odběratel přepravované látky vše, co potřebuje vědět. Dokument obsahuje informace o nákladu, který byl převážen před tím, než bylo naloženo jeho zboží, jakým způsobem byla cisterna čištěna, kdy a kým byla čištěna a další potřebné informace.

V posledních letech se již bez tohoto dokumentu přepravci neobejdou. Pokud není, žádná solidní firma svůj produkt nenaloží, nebo naopak nevyloží.

Ochrana

Tento fakt má ale i své stinné stránky. Nutnost mít dokument z certifikované čistící stanice vede k jeho padělání. Jednoduchým ofocením a přepsáním jména na dokumentu počínaje, sofistikovanou metodou padělání konče.

Tvůrcům nezbylo než reagovat. Dokument existuje ve čtyřech mutacích. Jeden bílý originál, který zůstává firmě, a pak různé barevné obměny, které se předávají dopravci, majiteli areálu nebo na místě, kde se znovu nakládá.

Toto ale nebylo ještě dostatečnou ochranou před paděláním, a tak v loňském roce vznikl chráněný dokument, který platí po celé Evropě.

Ochranných prvků je tam hned několik. Firmy, které nakládají, jsou velmi dobře informovány o těchto ochranných prvcích a jsou schopné padělky lépe a hlavně včas rozeznat.

Informace z dokumentu ECD jsou pro firmy velmi důležité. Nejde totiž jen o vyčištění samotné cisterny. Čisté musí být vše, s čím se nakládaná látka setká. Vyčištěny dle pravidel a charakteru převážené látky musí být i veškeré příruby a nástavby, které cisterna k vyskladnění používá. ...

 

Pro přečtení celého obsahu musíte být součástí našeho předplatného

za 2490 Kč získáte přístup ke všem článkům na Prumyslovaekologie.cz na 1 rok

PARTNEŘI

ISSN 2570-9372