1/2021

Chladná zima by mohla zvýšit potřebu dovozu plynu do Evropy až o 10 %

| autor: Eduard Majling| zdroj: oenergetice.cz0

pexels-cottonbro-5532838.jpg
zdroj: pexels

Ceny zemního plynu na evropských trzích atakují v posledních týdnech a měsících několikanásobky hodnoty z předešlých let, přičemž topná sezona teprve pomalu začíná. Podle aktuálního výhledu uskupení provozovatelů přepravních soustav by chladná zima přitom mohla vést k navýšení potřebného dovozu do Evropy až o desetinu, otázkou však zůstává, zdali je možné takovýto objem plynu na trhu zajistit.

Současnou situaci na trhu se zemním plynem podporuje stále nízký stav evropských zásobníků, které byly na začátku měsíce podle serveru Montel naplněny pouze ze zhruba 75 %. Takto nízký stav zvyšuje riziko omezené flexibility na straně zásobníků i v případě průměrné zimy, resp. na jejím konci. K takové situaci došlo například na přelomu února a března roku 2018, kdy pro relativně průměrné zimě přišlo několik dní extrémních mrazů a ceny plynu na spotových trzích prudce vyletěly nahoru.

Další růst cen plynu by přitom mohl vyvolat pokles poptávky u průmyslových odběratelů, se kterým sdružení provozovatelů přepravních soustav (ENTSO-G) ve své analýze nepočítá. K podobnému kroku se již uchýlilo několik velkých společností, včetně německého chemického giganta BASF. Podobně výrobu omezila i společnost FC Industries ve dvou závodech ve Spojeném království, avšak akutní nedostatek oxidu uhličitého jakožto vedlejšího produktu vedl k dohodě s tamní vládou o kompenzacích vysokých nákladů.

Podle sdružení ENTSO-G je nyní hlavní dostupnost plynu na evropském trhu, jelikož soustavy jsou již dostatečně flexibilní, aby umožnily jeho přepravu mezi jednotlivými zeměmi.

„Analýza provedená v rámci této zprávy ukazuje důležitou roli hráčů na trhu s plynem a dostatečného dovozu plynu v případě vysoké poptávky, zejména v aktuální situaci nízkého stavu zásobníků, jako tomu je zejména v letošním roce. Co je důležité, že zpráva potvrzuje robustnost a flexibilitu evropské plynárenské infrastruktury,“ říká Jan Ingwersen, ředitel sdružení ENTSO-G.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Satturn
AB Plast
Partner - SOVAK
EAGB
Faircare
Inisoft
Xylem
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
Ekowatt
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo