1/2024

Český cirkulární hotspot oficiálně zahájil svou činnost

| autor: Petr Jarolímek0

Český cirkulární hotspot oficiálně zahájil svou činnost

Tímto projektem se připojujeme k mezinárodní platformě. Prostřednictvím hotspotu budeme aktivně propojovat české ekoinovační firmy se zahraničními partnery a také posílíme mezivládní spolupráci,” přiblížila ředitelka Institutu cirkulární ekonomiky Soňa Jonášová.

Mezinárodní síť cirkulárních hotspotů na místě představil a Memorandum o porozumění podepsal Nizozemec Hans Van Ek, jedna z významných světových osobností cirkulární ekonomiky, který zdůraznil: Při přechodu z lineární na cirkulární ekonomiku musí všichni postupovat společně. My v Holandsku jsme se snažili o propojení s jinými hotspoty po Evropě – platformami pro porozumění a pomoc. Zjišťovali jsme, kde jsou výzvy pro cirkulární ekonomiku a kde jsou legislativní mezery. Legislativa totiž vycházela z představy lineární ekonomiky. Zamýšleli jsme se nad důležitými aspekty, např. v oblasti recyklace, energetiky a smart cities. Důležité je ono uzavírání cirkulární smyčky.”

Druhý díl studie o cirkulárním Česku

Další slavnostní premiéru zažila i publikace Cirkulární Česko 2, která byla v rámci konference pokřtěna a uvedena panelovou diskusí s tvůrci. Publikace, za kterou stojí INCIEN, Direct People a JIC, navazuje na úspěšnou studii z roku 2018. Ta představila příklady inovativních firem, které se již vydaly cirkulární cestou.

Loňská studie inspirovala tisíce českých podnikatelů a manažerů. I díky tomu se mnohé posunulo vpřed, a proto považujeme za podstatné navázat a ukázat potenciál cirkulární ekonomiky v českém kontextu a představit další aktuální příklady z praxe,” vysvětlil spoluautor publikace Cyril Klepek z inovační agentury Direct People.

Foto (podpis Memoranda o porozumění): Petr Jarolímek

Zdroj: konference Česko jako cirkulární hotspot, tiskové sdělení Institutu cirkulární ekonomiky

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Inisoft
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
REMA
SEWACO
Grexenergia
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE
SCHP