1/2024

Česko a Írán se dohodly na výstavbě spalovny odpadů

| autor: Martina Jandusová0

Česko a Írán se dohodly na výstavbě spalovny odpadů

Při společném zasedání v Teheránu se na vybudování spalovny dohodl íránský náměstek ministra energetiky pro elektřinu a energetické záležitosti, Houshang Falahatian, s předsedou Parlamentu ČR a energetického výboru, Milanem Šarapatkou.

Smlouva byla podepsána mezi íránskou organizací pro obnovitelné zdroje energie (zkráceně SUNA) a českou firmou, která spalovnu postaví v rámci projektu BOT (build–operate–transfer). Očekává se, že práce započnou v nadcházejících měsících a zařízení vyroste v provincii Gilan na severu Íránu.

Podle zprávy Fars News Agency závod bude zpracovávat 350 tun odpadu odpadu denně. A proto se předpokládá, že investice se české straně vrátí v průběhu 14 let nákupem elektřiny.

%pst%

"Povšimli jsme si velkých schopností, které má Česko při budování spaloven za použití nejmodernějších evropských technologií,“ uvedl Falahatian při vzpomínce na návštěvu zařízení na výrobu energie z odpadů v Praze. Také sdělil, že uvítá české firmy v zemi při stavbě spalovny, neboť mají v této oblasti cenné zkušenosti.

Bylo poukázáno na řádu důvodů pro přítomnost zahraničních firem v Íránu, které jsou aktivní při prosazování obnovitelných zdrojů v energetickém odvětví: "Například vyrobená elektrická energie z elektráren na obnovitelné zdroje se připojí k národní energetické síti a bude možné ji neprodleně zakoupit."

Náměstek ministra energetiky zdůraznil, že Írán usiluje o přidání 5000 megawattů z elektráren na obnovitelné zdroje do národní energetické sítě v příštích pěti letech; "Írán se těší z ekonomicky zajištěného a fyzického prostředí pro zahraniční investice, pokud jde o prodej elektřiny."

Falahatian pokračoval tím, že vyzdvihl Írán jako skvělý odrazový můstek pro vstup českých firem na regionální trh a setkání uzavřel: "V současné době jsou k dispozici vhodné podmínky pro zahraniční investory díky stávajícím transparentním pravidlům."

Zařízení na výrobu energie z odpadů spaluje odpad k výrobě elektrické energie. Stále více se na ně pohlíží jako na potenciální diverzifikovanou energetickou strategii.

Zdroj:https://waste-management-world.com/a/20mw-waste-to-energy-plant-for-tehran-following-czech-deal

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Inisoft
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
REMA
SEWACO
Grexenergia
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE
SCHP
Compag