1/2022

Cena ropy klesá v důsledku možného oslabení diskutovaného ropného embarga ze strany EU

| autor: Daniel Grecman| zdroj: oenergetice.cz0

industry-3197398_640.jpg
zdroj: pixabay

Cena ropy v první polovině tohoto týdne klesá v důsledku možného oslabení ropného embarga vůči Rusku ze strany EU. Členské státy se na přesné podobě embarga dosud nedohodly a některé státy, včetně ČR, si vyjednávají výjimky. Výjimky embargo oslabují, což se následně promítá do sentimentu na trhu.

EU není v případě ropného embarga jednotná

Cena ropy Brent se během úterního dopoledne pohybovala okolo 106,5 USD/bbl, přičemž ropa zavřela v minulém týdnu na 112,4 USD/bbl.

O embargu na dovoz ruské ropy se již na půdě EU hovořilo delší dobu. Zlom však přišel až na přelomu dubna a května. Německo tehdy uvedlo, že se mu podařilo snížit závislost na dodávkách ruské ropy natolik, že nyní přichází v úvahu úplný zákaz dovozu.

Zároveň dodalo, že si je vědomo rozdílných pozic ostatních členských států a v Bruselu se začalo vyjednávat o výjimkách. Nejhlasitější v tomto ohledu bylo Maďarsko a Slovensko. Česko si však vyjednalo stejnou výjimku, jak uvádí agentura Reuters.

Výjimky z ropného embarga mají platit do poloviny roku 2024. Maďarsko však odmítlo podpořit znění návrhu od Evropské komise i při nedělním jednání unijních velvyslanců. Na stole tak jsou další ústupky ze strany EU – např. dotace na rozvoj ropné infrastruktury. Nový návrh ze strany EU má přijít během dnešního dne.

„EU hledá s obtížemi podporu pro svůj návrh ropného embarga vůči Rusku v důsledku války na Ukrajině, kdy státy s vysokou závislostí na Rusku požadují odklad platnosti embarga,“ uvádí australská banka ANZ v poznámce k dění na ropném trhu. „Možné změkčení sankcí se pak projevuje v sentimentu na trhu.“

Na ropném embargu se musí shodnout všech 27 členských států. Složitá situace tvrdě dopadající na ekonomiku se projevují vyostřující se debatou. Francouzský prezident Emanuel Macron dnes vyzval ke změně pravidel EU a odstranění práva veta. ČR a další jsou však proti. Odstraněním práva veta by se podstatně snížila jejich vyjednávací pozice a posílila by se pozice silnějších ekonomik EU – Německa nebo právě Francie.

Restrikce v Číně, uvolnění ropných rezerv v USA

Cenám ropy napomáhá situace v Číně, kde se kvůli restrikcím spojeným s onemocněním COVID-19 podstatně snížila poptávka. „Slabá poptávka v Číně rovněž dopadá na trh,“ komentuje ANZ. „Saúdská Arábie snížila své ceny pro odběratele v Asii vzhledem ke snížené spotřebě Číny.“

Ceny ropy oslabilo také rekordní uvolňování ropných rezerv ze strany USA a členských států Mezinárodní energetické agentury (IEA).

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Satturn
AB Plast
Partner - SOVAK
EAGB
Faircare
Inisoft
Xylem
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
Ekowatt
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
SYBA
PSAS
ČB Teplárna
REMA
SEWACO