1/2024

Cena povolenek s odchodem VB z EU klesne

| autor: Pavel Mohrmann| zdroj: Vertis0

Cena povolenek s odchodem VB z EU klesne

Ještě stále jsou možné tři scénáře, kterou mohou nastat. Odklad, dohoda či tvrdý brexit, neboli okamžitý odchod všech instalací, kterou jsou ve Velké Británii z EU ETS.

Brexit dohodou

Pokud dojde k dohodě, všechny instalace, které jsou ve Velké Británii zůstanou v EU ETS do konce třetí fáze, tedy do konce roku 2020. Instalace budou mít povinnost odevzdat povolenky za rok 2019 a následně za rok 2020.

Podle analytiků firmy Vertis a dostupných čísel to vypadá, že mnoho instalací ve VB průběžně nakupovalo povolenky na rok 2019, protože očekávaly buď odložení, nebo Brexit dohodou. Z jejich strany se tedy tak velká poptávka na další období neočekává. Pokud dojde k dohodě, přijdou na trh alokace volných povolenek pro britské instalace, které ještě nebyly za rok 2019 rozdány. Jedná se zhruba o 60 milionů povolenek.

Již před časem byly ve VB pozastavené aukce povolenek. Ty se opět spustí a přinesou dalších cca 80 milionů povolenek. Na trh přijde tedy počátkem příštího roku asi 140 milionů povolenek. Objem může být o něco nižší kvůli rezervě stability trhu, která snižuje objem aukce, ale stále bude množství pravděpodobně vyšší než jaké instalace potřebují.

Takové množství povolenek bude mít vliv na cenu. Počítá se, že povolenky by se odchodem dohodou zlevnili až o 5 euro. Ovšem na velmi krátkou dobu. Pokud by tedy došlo počátkem příštího roku k plánovanému odchodu dohodou a cena povolenky byla na stejné úrovni jako je nyní, mohla by stát kolem 20 euro. Ale opravdu jen velmi krátce, protože instalace kontinentální Evropy se připravují na výrazně nižší dodávku povolenek ve fázi 4, která začne v roce 2021.

Odložení

I přes všechna očekávání je stále ještě ve hře další odložení odchodu VB z EU. I když by to vyžadovalo schválení EU i Velké Británie a zdá se, že obě strany chtějí dokončit proces Brexitu co nejdříve.

V tomto případě budou instalace ve VB povinny odevzdat povolenky za rok 2019. Scénář bude obdobný jako v prvním případě. Odevzdané povolenky půjdou na trh a přidá se k nim i množství povolenek s aukcí. Nabídku obohatí na 140 milionů povolenek, což se v konečném důsledku projeví na korekci ceny o již zmiňovaných 5 euro. Opět je nutné zdůraznit, že pouze krátkodobě. Rozdíl mezi odchodem s dohodou a odložením je pouze v tom, že povinnost odevzdat povolenky se týká pouze roku 2019. Rok 2020 je nejasný.

Tvrdý Brexit

Pokud by VB odešla z EU bez dohody, okamžitě by vypadly všechny instalace z EU ETS. Zanikla by povinnost odevzdat povolenky za rok 2019. Předpokládá se, že instalace mají „našetřené“ určité množství povolenek, které se dle předpokladů analytiků pohybuje od 60 po 100 milionů. Pak by záleželo, jakou rychlostí se budou povolenky na trh dostávat. Zda najednou, nebo postupně.

Jedná se tedy o menší množství povolenek a tedy menší tlak na cenu. Určitá korekce se čeká, ale bude se dle analytiků jednat maximálně o 2 euro směrem dolů. Opět velmi krátkodobě. Proto bude velmi dobré být připraveni na okamžitou reakci, okamžitý nákup. Zkušenosti říkají, že jakmile se byť jen na krátký čas povolenky zlevní pod dlouhodobé průměry, okamžitě se poptávka po nich tak zvýší, že se cena za krátký čas dostane zpět.

Společnost Vertis může svým klientům – instalacím v EU ETS v těchto situacích pomoci. Důkladnou analýzou dané situace, včasným podchycením korekce ceny a informovaností klienta, aby nakoupil povolenky za co nejvýhodnější cenu. Vertis svým klientům může nabídnout celkový servis v této nejisté situaci aby nejvhodněji povolenky nakoupily.

Foto: Pixabay

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Inisoft
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
REMA
SEWACO
Grexenergia
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE
SCHP