Studie EN

Cena emisních povolenek přesáhla 49 EUR/t, další růst je možný

| autor: Daniel Grecman| zdroj: oenergetice.cz0

pollution-4874872_640.jpg
zdroj: pixabay

Cena emisní povolenky EUA přesáhla během pátečního dne 49 EUR/t CO₂. Provozovatelé zařízení spadajících pod systém EU ETS měli do 30. dubna čas odevzdat povolenky za odpovídající množství vypuštěných emisí za rok 2020, a proto trh napjatě očekává, jaký bude další cenový vývoj.

Podle zahraničního zpravodajského portálu Montel mnozí obchodníci netrpělivě vyčkávají, jakým směrem se cena v příštím týdnu pohne. Povinnost provozovatelů zařízení spadajících pod EU ETS odevzdat povolenky za odpovídající množství emisí za rok 2021 nastane až k dubnu 2022, a tak se trh během následujících týdnů může podle jeho účastníků „zklidnit“. Mnozí obchodníci ale vyhlíží další zvýšení cenové hladiny.

Cena benchmarkového futures kontraktu povolenky CO₂ s dodávkou v prosinci 2021 se v pátek na burze ICE vyšplhala až na 49,30 EUR/t CO₂.

Podle zdroje portálu Montel si například fond KRBN se sídlem v USA vybudoval na trhu s povolenkami EUA velkou pozici, když měl počátkem letošního roku nakoupeno 300 tisíc povolenek EUA a na konci minulého týdne nakoupený počet povolenek EUA dosahoval 2,6 milionů.

„Tento týden byl poháněn především spekulacemi,“ uvedl analytik. „Na trhu je mnoho call opcí, které drží cenu povolenky nahoře.“

Výhled pro další týden je tak smíšený. Někteří účastníci očekávají, že cena povolenky EUA bude atakovat 50 EUR/t CO₂, přičemž cenu má vyhnat především spekulativní obchodování. Další vidí spíše signály medvědího trendu. „Myslím, že spekulativní nákupy jsou už teď docela utlumené a cena během několika příštích týdnů poklesne,“ uvedl další obchodník.

V dlouhodobějším horizontu bude podpůrným faktorem ceny působení rezervy tržní stability (MSR). Pokles emisí v rámci EU ETS v roce 2020 způsobí, že na trhu bude větší množství povolenek a do rezervy tržní stability bude staženo větší množství emisních povolenek z dalších aukcí.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Satturn
AB Plast
Partner - SOVAK
EAGB
Faircare
Inisoft
Xylem
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy