Reklama

19. 2. 2017  |  Zpravodajství  |  Autor: Martina Jandusová

Bude/je elektromobilita naší budoucností?

Automobilový průmysl u nás patří k nejdůležitějším průmyslovým odvětvím, jak vypadá jeho budoucnost?

Více než 1, 34 milionů, tolik se v loňském roce vyrobilo motorových vozidel. Čísla to jsou v mnoha směrech rekordní a není divu, že automobilový průmysl je tahounem ekonomického růstu.

O budoucnosti automobilového průmyslu v Česku se diskutovalo tento čtvrtek, kdy se sešli nejvyšší představitelé vlády, zástupci Sdružení automobilového průmyslu (AutoSAP) i odbory. Řešila se zejména elektromobilita, digitalizace, konektivita či autonomní řízení. V porovnání se zahraničními státy je to více než aktuální téma, dokonce by se dalo říct, že jsme trochu zaspali dobu.

Od představitelů české vlády zde zaznělo, že do o roku 2020 vláda hodlá postavit 1200 dobíjecích stanic za 1 miliardu Kč. V polovině letošního roku by měl být připraven ke schválení Pakt pro budoucnost automobilového průmyslu, ve kterém zazní, jak se podpoří automobilový průmysl.

Konkrétně by zde měly být uvedeny nejen body výstavby dobíjecích stanic, ale hlavně podpora vědy a výzkumu, vzdělávání, zavádění další infrastruktury i podpora výzkumu autonomního řízení. Česká republika se pomalu začíná připravovat na rozmach elektromobility.

Škoda Auto má v plánu do roku 2025 vyrábět čtvrtinu aut s elektrickým pohonem. "Rozhodli jsme se, že v roce 2019 představíme první plug-in hybrid značky Škoda, bude to Superb. Bezprostředně po něm bude následovat řada čistě elektricky poháněných vozů," řekl Maier pro

PARTNEŘI

ISSN 2570-9372