3/2022

Britská vláda opětovně odložila povinnost značení UKCA na zboží dovážené z EU

| zdroj: MPO0

brexit-3870554_640
zdroj: pixabay

Nově složená britská vláda Rishiho Sunaka se zavázala podporovat podnikání snížením regulační zátěže a flexibilitou pro průmysl.

Z tohoto důvodu bude o další dva roky, tj. až do 31. prosince 2024, vedle označení UKCA Spojené království Velké Británie a Severního Irska i nadále uznávat označení CE, a bude zcela na obchodních společnostech, které označení se rozhodnou používat. Ovšem pro zdravotnická zařízení, stavební výrobky, lanové dráhy, převozitelná tlaková zařízení, bezobslužné letecké systémy, železniční výrobky a námořní zařízení se jako doposud budou vztahovat také jiná pravidla, která aktuálně připravují příslušná ministerstva Spojeného království.

Pro zboží uváděné na trh v Severním Irsku bude CE označení rovněž uznáváno. Označení UKNI bude vyžadováno pouze v případě, že k testování výrobku bude použit pro posuzování shody orgán ve Spojeném království. Více informací se dozvíte z kompletní zprávy publikované na webových stránkách britské vlády.

Dále k problematice značení UKCA naleznete informace rovněž zde:

V případě přijetí patřičné legislativy by mohly navíc platit následující dvě opatření týkající se snižování nákladů souvisejících se značením UKCA, které byly v návaznosti na odklady implementace UKCA veřejně oznámeny v červnu 2022 s upravenými časovými harmonogramy:

  • Podnikům by bylo umožněno do 31. prosince 2027 připojovat označení UKCA a uvádět informace o dovozcích pro produkty ze zemí EHP (a v některých případech ze Švýcarska) na průvodní dokument nebo štítek.
  • Výrobcům by bylo umožněno využít činnosti posuzování shody pro značení CE provedené do 31. prosince 2024 jako základ pro označení UKCA, a to až do vypršení platnosti certifikátu nebo do 31. prosince 2027, podle toho, co nastane dříve.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Satturn
AB Plast
Partner - SOVAK
EAGB
Inisoft
Xylem
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
Ekowatt
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
SYBA
PSAS
ČB Teplárna
REMA
SEWACO
Grexenergia
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur