1/2024

Británie očekává do roku 2035 až 75% nárůst výroby z OZE na úkor plynu

| autor: oEnergetice.cz - Jiří Salavec0

Británie očekává do roku 2035 až 75% nárůst výroby z OZE na úkor plynu

Plynové zdroje, které v současnosti vyrábí srovnatelné množství energie jako OZE, čeká naopak výrazný pokles výroby. Uhelným elektrárnám pak zpráva připisuje poslední vyrobenou TWh v roce 2022. 

Britská zpráva o vývoji energetiky a emisí, jejíž aktualizovanou podobu zveřejnilo minulý týden britské ministerstvo obchodu, energetiky a průmyslové strategie (BEIS), odhaduje významný nárůst výroby z obnovitelných zdrojů energie a pokles výroby ze zdrojů plynových.

Do roku 2035 by měla výroba z OZE dle základního scénáře vzrůst na 211 TWh, což ve srovnání s rokem 2018 činí 74,4% nárůst, tedy podíl téměř 60 % na celkové výrobě. Naopak u zdrojů plynových by měla v následujících 16 letech výroba klesnout k 34 TWh, což ve srovnání s rokem 2018 znamená pokles o 71,4 %.

Ještě v roce 2017 vyrobily plynové zdroje o 40 TWh více elektrické energie než OZE, v roce 2018 již ovšem obnovitelné zdroje plyn předehnaly (119 TWh vs. 121 TWh). Strmý pokles mají za sebou také elektrárny uhelné, jejichž výroba za posledních deset let klesla ze 118 TWh na 8 TWh.

Obejde se Británie bez fosilních paliv?

Velká Británie plánuje kromě nové výroby z OZE a útlumu uhelných a plynových zdrojů nahradit část instalovaného výkonu ve zdrojích jaderných. Výroba v britských jaderných zdrojích by měla začít narůstat s připojením JE Hinkley Point C v roce 2026 a pomoci tak obrátit trend klesající výroby elektřiny v zemi.

Již na rok 2025 země připravuje plány, díky kterým by mělo být možné pokrýt veškerou spotřebu elektřiny z nefosilních zdrojů.

Zdroj: oenergetice.cz

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Inisoft
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
REMA
SEWACO
Grexenergia
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE
SCHP
Compag