2/2023

Bezemisní zdroje vyrobily loni v Británii poprvé více elektřiny než zdroje spalující fosilní paliva

| autor: oEnergetice.cz - Jan Budín0

Bezemisní zdroje vyrobily loni v Británii poprvé více elektřiny než zdroje spalující fosilní paliv

Data, která britský provozovatel přenosové soustavy ve středu zveřejnil, ukazují, že větrné, solární, vodní a jaderné elektrárny vyrobily v loňském roce po započtení elektrické energie importované podmořskými kabely celkem 48,5 % elektrické energie. Elektrárny spalující fosilní paliva měly loni 43% podíl, zbylých 8,5 % připadlo na elektrárny spalující biomasu a odpad.

„Tento historický milník přichází v době, kdy se nacházíme v polovině mezi rokem 1990 a rokem 2050, což je rok, ve kterém se Spojené království zavázalo dosáhnout alespoň 100% snížení emisí ve srovnání s rokem 1990,“ uvedl National Grid v tiskové zprávě.

Zatímco v roce 1990 měly britské uhelné elektrárny 75% podíl na celkové výrobě elektřiny, loni už to bylo pouze 2,1 %. Elektřina z uhelných elektráren byla nahrazena zejména elektrárnami spalujícími zemní plyn, jejichž podíl vzrostl z 0,1 % na 38,4 %, a elektrárnami využívajícími obnovitené zdroje energie, jejichž podíl vzrostl z 2,3 % na 34,7 %.

Zveřejněná data dále ukázala, že za uvedené období vzrostl také podíl importované elektřiny, a to z 3,8 % v roce 1990 na loňských 8 %. Naopak mírně poklesl podíl jaderných elektráren z 18,8 % na 16,8 %.

Zdroj: oenergetice.cz

ilustrační foto/piqsels

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Inisoft
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
REMA
SEWACO
Grexenergia
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE
SCHP