2/2023

Australská vláda podpoří projekty pro zlepšení předpovědi výroby větrných a solárních elektráren

| autor: oEnergetice.cz - Eduard Majling0

Australská vláda podpoří projekty pro zlepšení předpovědi výroby větrných a solárních elektráren

Finanční podpora ve výši bezmála 10 milionů dolarů má pomoci ověřit možnosti předpovídání výroby konkrétních větrných a solárních elektráren z místních dat.

Australská agentura pro obnovitelné zdroje (ARENA), spadající pod australskou vládu, přidělila celkem 9,41 milionů dolarů 11 projektům, které mají ověřit možnosti předpovídání výroby u velkých větrných a solárních farem napříč Austrálií.

Zdroje by tak měly být schopné na základě místních meteorologických údajů předpovídat vlastní výrobu po pětiminutových intervalech a tato data zasílat do systému australského operátora trhu (AEMO).

„Ve spolupráci s AEMO podporujeme tyto testy, abychom výrobcům pomohli vyhnout se neférovým penalizacím za nepřesné předpovědi a zvýšili bezpečnost energetického systému lepším sesouhlasením poptávky s očekávanou výrobou z obnovitelných zdrojů,“ uvedl Darren Miller, výkonný ředitel agentury ARENA.

Těchto 11 farem s celkovým výkonem 3,5 GW podle agentury tvoří zhruba 45 % veškerého výkonu větrných a solárních farem registrovaných na národním trhu s elektrickou energií.

V současné době za předpovídání výroby větrných a solárních elektráren zodpovídá tamní operátor trhu. Pokud jsou předpovědi nepřesné, kdy výrobci nedokáží poskytnout predikovaný výkon či naopak výroba převyšuje původní předpoklady, znamená to zvýšení nestability sítě a růst nákladů na její provoz.

„Podobně jako v případě tradičních zdrojů chceme ukázat, že obnovitelné zdroje jsou schopné poskytovat přesné měření výroby. S téměř polovinou větrných a solárních zdrojů zapojených do projektů v rámci této iniciativy toto povede k lepším podmínkám pro větrné a solární elektrárny, nižším nákladům a přesnějším datům pro AEMO,“ dodal Miller.

Kamery sledující oblačnost, meteorologické radary či umělá inteligence

V rámci 11 projektů budou otestovány různé technologie včetně kamer pro snímání oblačnosti, které dokáží vliv přecházejících mraků na solární elektrárny, větrných radarů, japonských meteorologických satelitů či strojového učení.

„Některé solární a větrné farmy ozkouší několik různých technologií a některé technologie budou otestovány na více místech, abychom mohli porozumět výhodám různých přístupů v různých lokalitách. Zlepšení předpovídání výroby z větrných a solárních zdrojů pomůže lépe integrovat variabilní obnovitelnou energii do sítě, omezí síťovou nestabilitu a sníží náklady,“ říká Miller.

Zdroj: oenergetice.cz

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Inisoft
Xylem
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
Ekowatt
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
SYBA
PSAS
ČB Teplárna
REMA
SEWACO
Grexenergia
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE