Reklama

25. 1. 2017  |  Publicistika  |  Autor: Pavel Mohrmann

Anketa: Co dělat, abychom skutečně od r. 2024 neskládkovali?

Nová odpadářská legislativa není a opravdu jen těžko v dohledné době bude. To spíš čert na koze bude jezdit. Jenže čas běží a termíny se blíží. Novela vyhlášky č. 294 sice vede směrem k modernímu odpadovému hospodářství, ale ani zdaleka nestačí.

Proto jsme se zeptali odborníků z praxe, jaký další krok v nejbližší době by mělo MŽP učinit, aby opravdu efektivně pomohl k naplnění cíle neskládkovat od roku 2024?

Vladimír Ucekaj, EVECO Brno:

Pokud je cílem pouze skutečně "neskládkovat", tak nic moc jiného, než dělá, dělat nemusí (a asi ani nemůže). Už na počátku jsme říkali, že to, co skutečně rozhodne o změně našeho odpadového hospodářství, je stanovení parametrů odpadů uložitelných na skládky (tzn. stanovení limitní výhřevnosti a biologické aktivity) a skládkovací poplatek za ně. 

Stále trvám na tom, že recyklace v navrhovaných mírách je za stávající odpadové základny v CŘ nesmyslná a nesplnitelná a jedinou možností, jak jí dosáhnout, je masivní zavedení separovaného sběru odpadů z údržby zahrad a kuchyňského odpadu nyní končícího v SKO. Pokud někdo navrhuje někdo něco jiného, tak by měl zároveň říci, kolik to občana bude stát (přímo i nepřímo).

O parametru biologické aktivity asi není třeba diskutovat. Káždá linka mechanické úpravy prostě bude muset mít plnohodnotný biologický stupeň, kde řízeně proběhne biologická stabilizace, jinak by to bylo skutečně jen "rozhození na hromádky s vyďobnutím alespoň nečeho mála prodejného". To ještě nikdo pořádně neví, jestli to bude prodejné i v po roce 2024 a za kolik.

Výhřevnost už je více diskutabilním parametrem. ČAOH představil na obhajobu vyšších hodnot limitních výhřevností Odborné posouzení z ČVUT. Jinak bez připomínek zpracované posouzení má jeden vážný nedostatek a to uvažovanou koncentraci kyslíku ve spalinách ve výši 11 % obj.. 

Moderní spalovny totiž běžně pracují s koncentraci kyslíku ve spalinách kolem 8 % obj. a nižší. To samozřejmě významně ovlivňuje posuzovanou adiabatickou teplotu plamene a tedy i argumentační sílu ...

 

Pro přečtení celého obsahu musíte být součástí našeho předplatného

za 2490 Kč získáte přístup ke všem článkům na Prumyslovaekologie.cz na 1 rok

PARTNEŘI

ISSN 2570-9372