2/2022

3 hlavní frakce europoslanců se shodly na reformě emisního obchodování

| autor: Martin Voříšek| zdroj: oenergetice.cz0

the-european-parliament-in-strasbourg-5180608_640.jpg
zdroj: pixabay

Tři největší politická uskupení v Evropském parlamentu dosáhla shody na reformě evropského trhu s emisními povolenkami. Europoslanci těchto uskupení dosáhli kompromisu na zrychleném ukončení přídělu bezplatných povolenek a mírně rychlejším snižování objemu uvolňovaných povolenek. Konečné hlasování o jednotném postoji Evropského parlamentu proběhne již 22. června. 

Po neshodě nad reformou evropského trhu s emisními povolenkami z minulého týdne europoslanci uváděli, že se pokusí dohodnout co možná nejdříve. Během středy dosáhly podle agentury Bloomberg dohody tři největší politická uskupení a je proto pravděpodobné, že na dalším jednání naplánovaném na 22. června Evropský parlament dohodu finálně schválí.

Výsledkem je kompromis, podle kterého se bude lineární redukční faktor pohybovat v rozmezí od 4,5 % až do 4,6 % v roce 2029 (pozn. lineární redukční faktor je hodnota, o kterou se každoročně snižuje počet emisních povolenek uvolňovaných skrz aukce či bezplatné alokace). Celkem tak má dojít dojít ke snížení emisí v systému EU ETS o 63 % do roku 2030.

Dalším z hlavních bodů diskuze a neshod bylo tzv. uhlíkové clo (anglicky Carbon Border Adjustment Mechanism). Cílem uhlíkového cla je zrušit bezplatné povolenky, které dostávají emisně náročné průmyslové podniky, a naopak zavést clo na dovoz těchto produktů ze států mimo EU. Podle odsouhlaseného kompromisu by mělo dojít k zastavení bezplatného přidělování emisních povolenek mezi lety 2027 až 2032.

Tento postup je dokonce rychlejší, než jaký navrhovala Evropská komise. Ve svém původním návrhu uváděla, že by pokles měl být každoroční, a to o 10 % od konce roku 2025 do roku 2035.

Hlasování bude určující pro pozici Evropského parlamentu pro jednání s členskými státy o konečné podobě dosud největší revize systému obchodování s emisními povolenkami. Ten je hlavním nástrojem Evropské unie pro snižování emisí skleníkových plynů.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Satturn
AB Plast
Partner - SOVAK
EAGB
Faircare
Inisoft
Xylem
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
Ekowatt
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
SYBA
PSAS
ČB Teplárna
REMA
SEWACO
Grexenergia