2/2023

2 miliardy na podporu trhu s recyklovanými plasty

| zdroj: Nestle0

2 miliardy na podporu trhu s recyklovanými plasty

V návaznosti na závazek z roku 2018, kdy Nestlé oznámilo, že do roku 2025 přejde výhradně na recyklovatelné a znovu použitelné obaly, společnost také sníží používání plastů z primární suroviny o jednu třetinu. Spolu s dalšími subjekty současně podpoří rozvoj oběhové ekonomiky a pomůže čistit oceány, jezera a řeky od plastového odpadu.

Kvalita a bezpečnost potravin jsou prioritou a balení hraje klíčovou roli při jejich zajištění. Většina recyklovaných plastů dnes není vhodná pro balení potravin a jejich nabídka pro potravinářské účely je nedostatečná. Ve snaze podpořit rozvoj trhu s recyklovanými plasty se Nestlé zavazuje nakoupit až 2 miliony tun plastů vhodných pro balení potravin a dotovat jejich výrobu částkou 1,5 mld. švýcarských franků (35,1 mld. Kč) do roku 2025. Cílem je, aby se výroba těchto plastů stala rentabilní.

Inovace v oblasti balení výrobků, vývoj nových materiálů, systémů pro opakované použití obalů a možností recyklace jsou nezbytné k dosažení vize bezodpadové budoucnosti. Vedle vlastního výzkumu v Nestlé Institutu pro vývoj obalů vyčlení společnost 250 milionů švýcarských franků (5,8 mld. Kč) na financování fondu pro udržitelné obaly, jehož cílem bude podpořit start-upy věnující se výše uvedeným aktivitám.

Obě iniciativy podpoří úsilí společnosti Nestlé, aby byly její obaly recyklovatelné nebo znovu použitelné a zároveň pomohou naplnit závazek nulových čistých emisí skleníkových plynů do roku 2050. Nestlé bude o dalších krocích a výsledcích pravidelně a otevřeně informovat veřejnost.

"Žádný plast by neměl skončit na skládce nebo jako odpad," říká Mark Schneider, generální ředitel Nestlé a dodává: "Dosažení bezpečnosti recyklovaných plastů na balení potravin je pro náš průmysl obrovskou výzvou. Proto vedle snižování spotřeby plastů a sběru odpadu chceme také zvyšovat podíl opakovaně recyklovatelných plastů. Iniciujeme kroky k vytvoření většího trhu s recyklovanými plasty pro potravinářské účely a podpoříme inovace v obalovém průmyslu. Vítáme všechny, kteří se k nám chtějí na této cestě připojit. "

"Těší nás, že se společnost Nestlé zavázala investovat 2 miliardy švýcarských franků do rozvoje oběhové ekonomiky pro plasty a zároveň plánuje do roku 2025 snížit používání plastu z primární suroviny na obaly svých výrobků o jednu třetinu. Odstraněním plastů, které nepotřebujeme, vývojem nových materiálů a schémat opakovaně použitelných obalů, jakož i recyklací plastů, jenž potřebujeme, včetně potravinářských, můžeme vytvořit systém, v němž se z plastu nikdy nestane odpad. Splnění závazků, ke kterým se dnes Nestlé přihlásilo, významně přispěje k naplnění této vize," říká Andrew Morlet, generální ředitel Ellen MacArthur Foundation.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Inisoft
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
REMA
SEWACO
Grexenergia
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE
SCHP