2/2023

ZEVO je technologicky důslednou cestou, jak se se zbytkovým a nevytříděným odpadem vypořádat a ještě z něj získat užitek pro občany, říká Pavel Bernát

| autor: Petr Jarolímek0

ZEVO je technologicky důslednou cestou, jak se se zbytkovým a nevytříděným odpadem vypořádat a ješ

Zjednodušeně řečeno, ZEVO přeměňuje komunální odpad na teplo a elektřinu. ZEVO nebo podobná zařízení se zcela běžně instalují v centrech měst, neboť se jedná o ekologická zařízení, bez rušivého provozu či nebezpečných emisí. Tato zařízení pracují s odpadem, který již nelze dále třídit a tudíž recyklovat nebo kompostovat a řeší tak problém všech obcí a měst: kam s komunálním odpadem, pokud začne platit razantní omezení skládkování.

Co by mohlo být ve Vsetíně postaveno?

Podle našich zjištění firma chce společnost MVV Energie CZ, resp. její dceřiná firma Zásobování teplem Vsetín a.s. vybudovat v objektu stávající teplárny menší ZEVO projektované jako řešení vhodné pro město od 20 tisíc obyvatel, které disponuje centrálním zásobováním teplem (CZT). Toto konkrétní by ročně energeticky využilo 12000 tun odpadu, přičemž by ročně zásobovalo 3000 domácností teplem a 500 domácností elektřinou.

Kapacita vsetínského zařízení byla navržena podle potřeby sítě CZT a dle produkce odpadů v místě. Tomu byla přizpůsobena i technika. Vzniká tedy přímo na míru městu, kde má být instalována,” uvádí předseda představenstva TERMIZO a.s. a projektový manažer záměru ZEVO Vsetín Pavel Bernát a dodává: Ideální je odpad nevytvářet. To je ale zatím utopie. Zásadní proto je, aby se odpad nehromadil a neohrožoval vzduch, půdu i podzemní vody kontaminací. A naše zařízení je technologicky důslednou cestou, jak se se zbytkovým a nevytříděným odpadem vypořádat a ještě z něj získat užitek pro občany.”

Ekologické aspekty

Další nespornou výhodou ZEVO je kogenerace, kdy se teplo a elektřina vyrábějí souběžně. Tím dochází k úspoře primárního paliva. Pokud jde o odpad, vzniklá škvára má za nejvyšších bezpečnostních opatření hned několik stupňů využití. Dopravní zátěž se provozem zařízení nezvýší, jelikož bude odpovídat současnému městskému svozu odpadu. Díky vykládce popelářských vozidel přímo do železobetonového bunkru odpadů”, jenž bude pod stálým podtlakem, se ven nedostane ani zápach ani prach.

ZEVO by dle vyjádření společnosti procházelo pečlivou kontrolou spalovaného materiálu a přísným monitoringem emisí díky moderní technologii čištění spalin systémem suché sorpce, která kombinuje čištění aktivním uhlím s filtrací látkovými filtry ze zeolitem. ZEVO také využije stávající technologie, neboť potřebuje napojení do soustavy zásobování teplem. Maximálním využitím stávajících prostor teplárny tak nedojde k zastavování přírodních ploch v okolí.

Výhody stabilizace cen

ZEVO bude celoročně vytápět město a zároveň tento zdroj nebude závislý na fosilních palivech, jejichž cena může být turbulentní. Navíc stabilizuje cenu, kterou občané ve městě a nejbližším okolí budou platit,” říká Pavel Bernát a ohledně odpůrců stavby dodává: Mé sympatie mají ti z nich, kdo se dušují, že jsou schopni recyklovat natolik, že žádný odpad nevznikne. Ale to je málo pravděpodobné.

Drtivá většina lidí se spoléhá na to, že se o ten jejich odpad někdo postará, že prostě někam zmizí. Zodpovědní politici – a to nejen Ti ve Vsetíně – si uvědomují, co je spojeno s eliminací skládek. Cena za odpad třikrát až čtyřikrát vyšší než nyní. ZEVO je naopak cestu, jak odpad prospěšně zužikovat.”

Závěr

Počet ZEVO v západní Evropě stále roste. V roce 2017 bylo v Evropě v provozu 518 těchto zařízení, které na energie přeměnily 96 milionů tun odpadu. Ze všeho výše zjištěného nám vyplývá, že by byla škoda nerecyklovatelný odpad dále nevyužívat, když víme, že v Česku se každý rok vyprodukuje přibližně 5 milionů tun komunálního odpadu. Recyklací podle Ministerstva životního prostředí ČR projde 38 % tohoto objemu. Skoro polovina, tedy 2,5 milionu tun odpadu, putuje na skládky.

Zdroj fotografie a obrázku: ztv.mvv.cz

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Inisoft
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
REMA
SEWACO
Grexenergia
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE
SCHP