1/2024

Zbavte se starých elektrospotřebičů a podpořte tak gepardy v Africe

| autor: Tisková zpráva ZOO Dvůr Králové0

Zbavte se starých elektrospotřebičů a podpořte tak gepardy v Africe

Principem spolupráce je sběr drobného elektroodpadu do speciálního kontejneru umístěného před vstupem do zoo. Finanční výtěžek za každý naplněný kontejner, který vyplatí ELEKTROWIN dvorské zoo, poputuje organizaci Cheetah Conservation Fund sídlící v Namibii

„Sběr elektroodpadu pro zoologickou zahradu spojuje příjemné s užitečným. Lidé se jednoduše zbaví nepotřebných elektrospotřebičů, které jsou následně recyklovány nebo šetrně zlikvidovány, a přitom pomáhají zvířatům v Africe," říká vedoucí mezinárodních projektů dvorské zoo Jan Stejskal.

„Pro gepardy jsme se rozhodli zejména proto, že patří k mimořádně ohroženým africkým šelmám – v přírodě už jich je méně než 8000. Na chov gepardů se navíc specializujeme i v zoo, narodilo se tu už více než 80 mláďat.“

Kontejner, do kterého mohou lidé vkládat drobné spotřebiče jako žehličky, fény, elektrické nářadí, varné konvice apod., je umístěn na parkovišti před vchodem do zoo. Zapojit se tak mohou nejen návštěvníci zahrady, ale každý, kdo se potřebuje staré elektroniky zbavit. Za každý naplněný bag přispěje ELEKTROWIN částkou 300 Kč. 

„Elektroodpad je dnes jedním z nejrychleji rostoucích druhů odpadu co do množství. Je to způsobeno zejména nízkou cenou elektroniky, která s sebou nese její nižší kvalitu a životnost.

Odevzdáním starého elektra specializovaným firmám prostřednictvím speciálních sběrných míst lidé předcházejí hromadění spotřebičů na skládkách, úniku nebezpečných látek do ovzduší nebo půdy a zároveň tak přispívají k nižší spotřebě surovin. Z většiny spotřebičů je totiž možné velkou část materiálu recyklovat a využít znovu na výrobu nového spotřebiče,“ říká Jan Marxt zástupce firmy ELEKTROWIN.

Výtěžek ze sběru elektroodpadu, bude pravidelně předáván organizaci Cheetah Conservation Fund. Ta působí v oblasti Namibie a věnuje se záchranným projektům na pomoc gepardům a vzděláváním už 27 let. Organizace spolupracuje s dalšími institucemi zabývající se ochranou gepardů ve státech Keňa, Tanzanie, Jihoafrická republika a dalších.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Inisoft
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
REMA
SEWACO
Grexenergia
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE
SCHP
Compag
ORGREZ
Ekosev
JMK Recycling