1/2021

Z prvního bloku Temelína vyvezli palivo, naplno se rozjely i investiční akce

| autor: Tisková zpráva ČEZ0

Z prvního bloku Temelína vyvezli palivo, naplno se rozjely i investiční akce

Práce v plánované odstávce se nezastavily ani přes Vánoce. Odborníci kontrolují například turbínu, naplno se rozběhly i práce na modernizaci kompenzátoru objemu.

Přes 16 tisíc plánovaných činností, do kterých se postupně zapojuje přibližně tisícovka zaměstnanců a pracovníků dodavatelských firem. Tak vypadá odstávka prvního bloku jednoho ze dvou klíčových českých energetických zdrojů – Jaderné elektrárny Temelín.

Většina činností zde probíhá bez ohledu na denní dobu či počasí. „Práce probíhají podle plánu. Palivo jsme vyvezli z reaktoru a probíhají jeho kontroly. Pečlivě ověřujeme i stav nízkotlakých rotorů turbíny, nebo generátoru a řady dalších zařízení,“ popisuje aktuální situaci vedoucí temelínských koordinátorů Petr Metelka.

V rámci odstávky ale nemají energetici v plánu jen výměnu paliva a kontroly. Připravili i sedmdesát investičních akcí, které nebylo možné udělat z provozu. Mezi nejdůležitější patří modernizace kompenzátoru objemu, kteráspočívá v úpravě konstrukce a doplnění tras pro odvod nezkondenzovaných plynů.

„Odstávky jsou pro jaderné elektrárny nejnáročnějším obdobím. Nepřípustné je jakékoliv zdržování, ale maximální důraz klademe na kvalitu. Nic nespěchá tak, aby to nemohlo být uděláno pořádně,“ zdůrazňuje člen představenstva společnosti ČEZ a ředitel divize jaderná energetika Bohdan Zronek.

Odstávkové práce řídí energetici ze speciálního centra. To se osvědčilo už během letní odstávky druhého bloku, kterou zkrátili o deset dnů. Od začátku roku vyrobil Temelín 16,3 TWh elektřiny, historický výrobní rekord překonal už v průběhu listopadu.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Satturn
AB Plast
Partner - SOVAK
EAGB
Faircare
Inisoft
Xylem
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
Ekowatt
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo