1/2024

Z našeho kraje udělat „popelnici“ nenecháme, vzkazuje Moravskoslezský kraj ministerstvu

| autor: Moravskoslezský kraj0

Z našeho kraje udělat „popelnici“ nenecháme, vzkazuje Moravskoslezský kraj ministerstvu

Na 6. březen svolalo Ministerstvo životního prostředí kvůli rozšíření spalovny nebezpečných odpadů v Ostravě-Mariánských Horách veřejné projednání. Tam bude kraj důrazně vyžadovat, aby se nenavýšily emise škodlivin do ovzduší a aby se spaloval výhradně odpad z regionu.

„Životní prostředí v našem kraji budeme bránit. Jestli má u nás vzniknout nový provoz spalovny, máme přísné podmínky a trváme na jejich důsledném plnění. Nepřipustíme, aby se do vzduchu, který všichni dýcháme, vypouštělo více škodlivin,“ uvedla náměstkyně hejtmana kraje pro životní prostředí Jarmila Uvírová a dodala, že kraj má i další podmínky.

„Vyžadujeme, aby se u nás výhradně zpracovávaly nebezpečné odpady, které vznikají v našem regionu. Nechceme, aby se do našeho kraje zbytečně vozil cizí materiál. Všichni vědí, v jak složité situaci je naše životní prostředí. Je nepřípustné tento stav ještě zhoršovat,“ řekla náměstkyně hejtmana kraje Jarmila Uvírová.

Produkce nebezpečných odpadů se v Moravskoslezském kraji v poledních letech zvýšila, takže nyní výrazně převyšuje stávající kapacitu spalovny.

„Nebezpečné odpady, jako je například zdravotnický odpad nebo chemikálie, se dají zneškodnit pouze jedinou cestou. A to je spalování. To je holý fakt, proti kterému nic nenaděláme.

Zatrhnout nový provoz spalovny by teď sice bylo líbivé gesto, ale sobecké vůči našim dětem a vnoučatům,“ vysvětlila náměstkyně hejtmana kraje Jarmila Uvírová s tím, že by bylo velkou chybou nebezpečné odpady jen někde skládkovat a problém s jejich zpracováním odsunout na neurčito.

„Pokud provozovatel využije nejmodernější inovativní technologie a zaručí, že nenavýší emise škodlivin do ovzduší, není důvod k obavám,“ uzavřela náměstkyně hejtmana kraje Jarmila Uvírová.

Veřejné projednání svolalo MŽP na 6. 3. 2019 na 15 hodin do budovy DTO CZ v Ostravě-Mariánských Horách.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Inisoft
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
SEWACO
Grexenergia
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE
SCHP
Compag
ORGREZ
Ekosev
JMK Recycling
REMA