1/2024

V pondělí odlétá 60členná podnikatelská mise do Vietnamu a Kazachstánu

| autor: Tisková zpráva SP ČR0

V pondělí odlétá 60členná podnikatelská mise do Vietnamu a Kazachstánu

Vietnam je pro Českou republiku velmi zajímavý a důležitý obchodní partner. Naše vzájemné obchodní vztahy mají dlouhou a bohatou historii. 

Mnoho vietnamských občanů, kteří studovali v minulosti v tehdejším Československu, si dodnes zachovali znalost českého jazyka a zájem o naši zemi a je pro ně snazší navazovat obchodní vztahy s českými partnery,“ komentuje prezident Svazu průmyslu a dopravy ČR Jaroslav Hanák.

Mnoho českých firem již má ve Vietnamu rozpracované projekty a kontakty s vietnamskými partnery, některé zde mají i své pobočky. Během podnikatelského fóra v Hanoji se chystá dokonce pět společností podepsat dohodu o spolupráci se svými vietnamskými partnery,“ uvádí prezident Svazu průmyslu a dopravy ČR Jaroslav Hanák.

Vietnamská republika je naším dalším strategickým bodem pro expanzi. V průběhu mise podepíšeme se společností Sinh Phuc Technology Systems Joint Stock Company tzv. Memorandum of Understanding o výhradním partnerství a technické spolupráci na vietnamském trhu.

Tato dohoda nám deklaruje možnost vybudovat ve Vietnamu v průběhu roku 2018 servisní centrum pro naše produkty a při splnění dalších podmínek i založit společnou akreditovanou kalibrační laboratoř do roku 2020,“ říká Jiří Štefl, statutární ředitel společnosti Optokon, předního světového výrobce komponentů pro vláknovou optiku.

Mezi dalšími společnostmi, které podepíší ve Vietnamu dohodu o spolupráci, je například výrobce léčiv, doplňků stravy a kosmetiky ClineX. Memorandum o spolupráci má uzavřít také Nemocnice Na Homolce s Nemocnicí Přátelství v Hanoji.

„Smlouva deklaruje budoucí spolupráci, organizaci pracovních koordinačních setkání, vytvoření bilaterálního výměnného programu a hledání společných projektů v oblasti vědy a výzkumu a vzdělávání lékařů a dalších zdravotnických pracovníků,“ vysvětluje Ivan Oliva, ředitel Nemocnice Na Homolce.

V misi Svazu průmyslu a dopravy ČR jsou zastoupeny firmy z různých oblastí technologií včetně výrobních nebo informačních a komunikačních technologií, energetiky, strojírenství nebo dopravy.

Dále se účastní zástupci firem, kteří se zabývají výzkumem a vývojem, službami v oblasti cestovního ruchu, personalistiky, tlumočení, vzdělávání, lázeňství nebo poradenství. Přítomny budou také společnosti z oblasti potravinářství.

Podnikatelská mise navštíví také Astanu v Kazachstánu. Zúčastní se slavnostního zahájení EXPO 2017. Svaz průmyslu a dopravy ČR v průběhu konání této mezinárodní výstavy zaměřené na energetiku organizuje do Astany dvě podnikatelské mise.

Kromě aktuální červnové s prezidentem republiky ještě druhou misi, která v polovině července doprovodí ministra průmyslu a obchodu Jiřího Havlíčka. V červenci organizuje Svaz ve spolupráci s dalšími partnery v prostorách pavilonu České republiky několikadenní odbornou konferenci k tématu „Energetika budoucnosti“.

V posledních pěti letech má ČR obchodní bilanci s oběma zeměmi většinou v záporných číslech

Od roku 2012 dovoz z Vietnamu do České republiky stále roste, zatímco vývoz českých podniků je více méně konstantní. V roce 2016 Vietnamské společnosti dovezly do ČR zboží a služby v hodnotě přes 800 milionů dolarů. Export českých podniků do Vietnamu se pohyboval v hodnotě necelých 94 milionů USD.

Od roku 2011 až do 2015 více dovážely kazašské podniky do ČR. V loňském roce se to poprvé obrátilo. Nicméně vzájemný obchod s Kazachstánem za posledních pět let klesá.

Do Kazachstánu Česká republika nejčastěji vyváží telefonní přístroje, monitory a projektory, stroje pro automatické zpracování dat, soustruhy pro obrábění kovů nebo obráběcí stroje pro broušení a leštění.

Firmy obchodují také se sekačkami trávy, kohouty a ventily, cukrem nebo léky. Do ČR naopak kazašské podniky dováží minerální oleje, vodík a vzácné plyny, fosfornany a fosforitany, zemní plyn, dále například vlnu a bavlnu, rybí maso a filé.

Českému vývozu do Vietnamu dominují reaktory a další mechanické přístroje, TV a zvuková elektronika, plasty a plastové výrobky, hnojiva a lokomotivy. Dále vyváží také hračky, optické a chirurgické nástroje nebo sklo. 

K nejdůležitějším položkám dovozu z Vietnamu naopak patří TV a zvuková elektronika, chemické sloučeniny kovů, dále obuv, oděvy a kožené výrobky nebo čaj a mleté koření.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Inisoft
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
SEWACO
Grexenergia
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE
SCHP
Compag
ORGREZ
Ekosev
JMK Recycling
REMA