1/2024

V EU pokračuje vyjednávání o navýšení cíle pro snížení emisí do 2030 na 55 %

| autor: Jana Červinková| zdroj: oenergetice.cz0

brussels-4056171_640.jpg
zdroj: Pixabay

Europoslanci při posledním slyšení Výboru pro životní prostředí, veřejné zdraví a bezpečnost potravin vyjádřili vůči Evropské komisi výhrady k jejímu postoji k cíli snížení emisí skleníkových plynů do roku 2030. Důvodem je fakt, že cíl oznámený Komisí je vypočítaný včetně tzv. negativních emisí (carbon sinks). Parlament jako svou pozici pro vyjednávání mezi třemi evropskými institucemi přijal snížení emisí o 60 % do 2030. Informoval o tom portál Euractiv.

Při posledním slyšení Výboru pro životní prostředí, veřejné zdraví a bezpečnost potravin bylo Komisi vyčteno, že cíl 55 % do 2030 je vypočítaný včetně tzv. negativních emisí (carbon sinks). V takovém případě jsou emise různými způsoby zachytávány, například díky pohlcování CO2 stromy. V předchozích cílech snižování emisí skleníkových plynů EU nebyly tyto negativní emise zahrnuty.

Podle některých členů Evropského parlamentu by zahrnutí negativních emisí vedlo k tomu, že reálné snížení emisí bude nižší. Podle samotných odhadů Komise by to mohlo být zhruba 53 %.

„Musím říct, že mám vážné pochyby o povaze Komisí navrženého cíle. Vlastní hodnocení dopadů Komise říká, že zde není žádná jistota, jak velkého snížení bude s tímto přístupem do 2030 dosaženo, mohlo by to být pod „alespoň 55 %“,“ uvedla Jytte Gutelandová, švédská europoslankyně.

Komise si stojí za navrženými 55 %

Podle Franse Timmermanse, místopředsedy Komise pro Zelenou dohodu, je navržený cíl 55 % v souladu s dosažením cíle 1,5 °C v rámci Pařížské dohody. Z Evropského parlamentu se ovšem ozývá kritika, že Komise možný vyšší cíl snížení emisí ani nezohlednila.

„My v parlamentu jsme se jako demokraticky zvolení zástupci shodli na našem klimatickém cíli 60 % a vy [Komise] to během svých výpočtů ignorujete. Čekali jsme od Rady a Komise konstruktivní návrhy, ale oni odmítají uznat, že je nutné dosáhnout kompromisu,“ řekl Michael Bloss, německý europoslanec za Stranu zelených.

Na toto komisař Timmermans zareagoval, že pozici Parlamentu neignoruje, pouze s ní nesouhlasí.

Hodnocení dopadů zvýšení cíle snížení emisí do roku 2030 bylo Komisí zveřejněno v září 2020. Pozice Europarlamentu snížit emise o 60 % byla přijata v říjnu 2020. V prosinci 2020 cíl 55 % do roku 2030 podpořila i Evropská rada. Její podmínkou ovšem je, že bude nutné vytvořit rámec, ze kterého by profitovaly všechny členské státy a umožnil by respektování národních rozdílů. V současnosti probíhají jednání trialogu k tzv. klimatickém zákonu, kde je cíl pro rok 2030 ukotven.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Inisoft
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
SEWACO
Grexenergia
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE
SCHP
Compag
ORGREZ
Ekosev
JMK Recycling
REMA