1/2024

Ústecký kraj je SMART, neboli chytrý region

| autor: Ústecký kraj0

Ústecký kraj je SMART, neboli chytrý region

Cílem setkání odborníků na problematiku smart koncepcí a chytrých řešení bylo zahájit dialog s představiteli měst a obcí a občany Ústeckého kraje, který vyústí v propojení konceptů Smart Villages, Smart Cities a Smart Region.

„Hlavní myšlenkou konference i celého konceptu Smart Region je spolupráce. Spolupráce mezi krajem a obcemi a městy, spolupráce s univerzitami, spolupráce s komerční sférou. Spolupráce, která může pozvednout tento kraj a přenést ho do digitálního věku. Koncept Smart Region není pouze technologickým konceptem, ale především změnou myšlení a přístupu,“ řekl v úvodu konference hejtman Oldřich Bubeníček.

V dopoledním bloku byly účastníkům fóra vysvětleny zásady konceptu Smart Region a představeny výsledky dosavadního působení pracovních skupin. Ty pracují pod Komisí pro Smart Region Ústecký kraj zřízenou Radou Ústeckého kraje. Formát panelové diskuze umožnil interaktivní zapojení návštěvníkům fóra. 

V odpoledním bloku pak zástupci měst Ústeckého kraje (Děčína, Chomutova a Litoměřic) představili své projekty Smart Cities, o své zkušenosti se podělil Igor Wzoš ze Slovenska a nechyběla informace o podpoře těchto konceptů ze strany Ministerstva pro místní rozvoj.

Pracovní skupina Energetická efektivita se konceptu Smart Regions věnuje ve dvou úrovních, kterými jsou strategické dokumenty a konkrétní rozvojové projekty. Cílem je trvale udržitelná a ekonomicky dostupná energetika, která je v souladu se strategickými plány rozvoje Ústeckého kraje.

Smart skupina pro digitální a informační technologie připravuje smlouvu o spolupráci mezi vysokými školami v kraji a několika městy, analyzuje vnitřní data krajského úřadu a připravuje podklady pro vytvoření standardů pro integraci dalších systémů. 

To vše by mělo vést k vytvoření krajské digitalizační platformy, která bude sloužit pro integraci krajských a městských dat a bude je dále poskytovat komerčním i nekomerčním subjektům.

Skupina Doprava vychází z toho, že doprava se denně dotýká obrovského množství lidí. Proto připravuje projekty, které zjednoduší cestování hromadnou dopravou nebo třeba zlepší informovanost řidičů na našich silnicích. 

Především je pak cílem využít množství dat, která dnes z dopravy (ať již v obcích, městech či na kraji) plynou. Aktuálně byl dokončený první z menších, ale zajímavých projektů, kterým jsou tzv. virtuální odjezdové tabule. (Více na tabule.dopravauk.cz.)

Celé Smart Region Fórum Ústecký kraj 2019 bylo iniciováno Pracovní skupinou pro města a obce. Úkolem této platformy je v prvé řadě propojovat a vytvářet prostor pro diskusi a setkávání.

Součástí fóra byla také souběžně probíhající konference Smart Voda pro experty z oblasti životního prostředí a ochrany krajiny a veletrh Technodays plný prezentací řemeslných vzdělávacích oborů a technických firem, který připravila Okresní hospodářská komora Chomutov za podpory Ústeckého kraje.

Smart Region fórum Ústeckého kraje proběhlo pod osobní záštitou litoměřického biskupa Mons. Jana Baxanta a ministryně pro místní rozvoj Kláry Dostálové.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Inisoft
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
REMA
SEWACO
Grexenergia
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE
SCHP
Compag