1/2024

Účinnost lopatek větrných turbín se zvyšuje

| autor: František Vörös, konzultant České technologické platformy PLASTY0

wind-15280_640.jpg
zdroj: Pixabay

V návaznosti na můj článek „V době pandemie dosáhly investice do udržitelných zdrojů energie rekordní úrovně“ se soustředím na jeden ze zdrojů obnovitelných energií: na větrníky, které by bez plastových aplikací na vrtule nebyly schopné dosahovat potřebných výkonů.

Celosvětové dekarbonizační hnutí se projevuje v poklesu fosilních zdrojů výroby elektřiny a v růstu obnovitelných zdrojů, zejména ze slunce a z větru. Podle Global Wind Energy Council (GWEC) se v roce 2019 instalovalo 60,4 GW nových větrných elektráren (54,2 GW na pevnině, zbytek v mořích) na celkový světový výkon 651 GW. Nejvíce přidal Čína s 43,3 % nárůstem proti roku 2018, Evropa zaznamenala růst o 30 %.

Navzdory pandemii se v roce 2020 zvýšily instalované výkony o 65 GW, z toho 5,3 GW v mořích, pro letošek se očekává celkový přírůstek 68 GW, pro rok 2025 až 100 GW. Podle Čínské národní energetické správy (NEA) bylo vloni v Číně instalováno neuvěřitelných 71,7 GW větrných elektráren (více v článku Jak to je s neuvěřitelnými údaji o instalaci čisté energie, které Čína zveřejnila?).

Tento obsah je uzamčen

Pro zobrazení se přihlaste do účtu s aktivním předplatným.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Inisoft
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
SEWACO
Grexenergia
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE
SCHP
Compag
ORGREZ
Ekosev
JMK Recycling
REMA