Reklama

15. 12. 2016  |  Zpravodajství  |  Autor: Radovan Potočár

Trumpova politika nabírá kontury. Environmentální agenturu povede klimaskeptik Pruitt

Environmental Protection Agency (EPA) Trump během kampaně sliboval zrušit, agentura však bude nadále existovat i pod Trumpem. Vládní agenturu zaměřenou na ochranu životního prostředí povede klimaskeptik Scott Pruitt, který ji v minulosti žaloval.
Pondělní setkání nově zvoleného prezidenta a bývalého viceprezidenta Al Gorea sice mnozí interpretovali jako náznak možných změn v Trumpové klimatické politice, žádný velký obrat ale nově zvolený prezident podle všeho nechystá.

Donald Trump, který bude do funkce amerického prezidenta inaugurován v lednu, si za šéfa EPA vybral Scotta Pruitta, generálního proukarátora z Oklahomy, státu bohatého na zdroje ropy a plynu. Trumpova nominace na jeden z klíčových postů pro americkou klimatickou politiku napovídá, že na Obamovy ekologické politice Trump nenechá kámen na kameni, píše The Wall Street Journal.

"EPA už příliš dlouho utrácí dolary daňových poplatníků na šílenou anti-energetickou agendu, která zničila miliony pracovních míst," uvedl Donald Trump na sociálních sítích. Scott Pruitt podle něj přinese do EPA lepší porozumění tomu, jaký dopad mají federální regulace na energetický sektor a zaměstnanost.

Pruitt.jpg

Scott Pruitt

Republikán Scott Pruitt je ve Spojených státech známý jako člověk stojící za žalobou 28 amerických států proti Obamovým klimatickým politikám. Z toho, co Trump o své politice v oblasti klimatu poodhalil během kampaně, je zřejmé, že nejde o náhodnou volbu.

"Vědci se nadále neumí shodnout na rozsahu globálního oteplování a na jeho propojení s lidskou činností," napsal Pruitt začátkem roku ve svém textu National Review. "Tato debata by měla být podporována, měla by probíhat na školách, na veřejných fórech i v Kongresu. Neměla by být potlačována pod hrozbou trestů. Disent není ...

 

Pro přečtení celého obsahu musíte být součástí našeho předplatného

za 2490 Kč získáte přístup ke všem článkům na Prumyslovaekologie.cz na 1 rok

PARTNEŘI

ISSN 2570-9372