1/2024

Svátky konzumu a odpadu? Jak naložit s odpady po Vánocích

| autor: Martina Jandusova0

christmas-3856520_640.jpg
zdroj: Pixabay

Odpadkové koše přetékají, skříně jsou zaplněné nechtěnými dárky, stromeček opadává… Vánoce jsou dnes spíše svátky plýtvání a rozličných odpadů, než klidu a míru. Když už nic jiného, alespoň vánočních odpadů se zbavme správně, třiďme a nepřidělávejme práci jiným.

Nevyužiješ? Tak alespoň třiď

Vánoční dárky balíme nejčastěji do papíru. Papír je levný a snadno dostupný, proto se nelze divit tomu, že se nám ho po vánočních svátcích nakupí hodně. Nejprve je nutné se ujistit, že papír není znečištěný (není na něm mastnota, nánosy barev nebo lepidel, či jiných chemikálií). Do modrého kontejneru pak můžeme vhodit balící papír bez povrchové úpravy, ruční a přírodní papíry a samozřejmě noviny a časopisy. Naopak křídový, voskovaný nebo lesklý papír musí přijít do kontejneru na směsný odpad. Všemožné plastové mašle, fólie, plastové krabičky nebo polystyren pak zase patří do žlutého kontejneru.

Dalšími obalovými materiály hojně využívanými na Vánoce jsou takové, které chránily dárky na cestě k nám. Čím dál tím více lidí nakupuje dárky přes internet, což letošní koronavirová pandemie ještě umocnila, a takové zboží musí být pečlivě zabaleno, aby převoz bez úhony přežilo. Používají se k tomu zejména krabice z lepenky.

Na místě je zamyslet se, zda krabici skutečně nelze ještě použít. Buď doma v domácnosti nebo ji ozdobit a použít jako originální dárkové balení. Pokud ale usoudíte, že ji nevyužijete a musíte ji vyhodit, vytřiďte ji do modrého kontejneru. Kvůli úspoře místa krabice sešlápněte nebo rozlomte na menší části, aby se do kontejneru lépe vešly.

Malé dárky vám zase mohou přijít v bublinkové obálce. I tu lze znovu využít, případně vytřídit. Před vhozením do kontejneru na papír je ovšem třeba vyjmout vrstvu s bublinkovou fólií, která patří do kontejneru na plast. Pakliže ale fólii z obálky oddělit nelze, vhoďte ji do směsného odpadu.

Když nemám umělý stromeček...

Symbolem Vánoc je bezpochyby vánoční stromeček. Nezapomeňte ale, že stromek nepatří do popelnice, protože ji téměř celou zaplní. Jak s ním tedy naložit záleží na přístupnosti a umístění popelnic na směsný odpad. Když je pro vás veřejně přístupná popelnice nebo kontejner na směsný odpad, můžete stromky volně odložit vedle nich. To se týká zejména sídlišť.

Pakliže jsou nádoby na směsný odpad ve vnitroblocích, v klecích nebo u rodinného domku, považují se za neveřejné. Stromky by zde tudíž končit neměly, a to i když je popelnice přistavena k pravidelnému svozu. Vysloužilý stromek je nutné umístit na separační stanoviště s barevnými kontejnery na tříděný odpad. Někteří prodejci dokonce dělají zpětné odběr vysloužilých stromků.

Neplecha ve stokové síti

Použité oleje či tuky včetně sádla rozhodně nepatří do kanalizace. Tuk totiž v kanalizaci ztuhne a zanese potrubí, což způsobí jeho nižší průtočnost. Může dojít dokonce i k tomu, že se kanalizace ucpe. Vodárenské společnosti na tento problém každoročně upozorňují, zejména před Vánoci, kdy se hodně smaží. Takže kam s nimi? Použité oleje je nutné slít do plastových uzavíratelných lahví a odnést do speciálních kontejnerů umístěných v ulicích nebo do sběrných dvorů.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Inisoft
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
SEWACO
Grexenergia
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE
SCHP
Compag
ORGREZ
Ekosev
JMK Recycling
REMA