1/2024

SÚRAO uzavřelo dohodu s Německem

| zdroj: MPO ČR0

SÚRAO uzavřelo dohodu s Německem

Podle dokumentu si budou obě strany vyměňovat zkušenosti v oblasti, přípravy projektu hlubinného úložiště, vývoje technologií bezpečného ukládání a v neposlední řadě budou obě strany dbát na spolupráci českých a německých výzkumných ústavů při přípravě vhodných projektů pro provádění výzkumných a vývojových prací v podzemním výzkumném pracovišti Bukov.

Problematiku hlubinného úložiště řeší Německo naléhavěji než mnoho jiných členských států Evropské unie i proto, že mají v plánu odstavení všech dosud provozovaných jaderných elektráren do konce roku 2022. Vědí velice dobře, že v České republice mohou nalézt spolehlivé a technicky zdatné partnery.

SÚRAO nabídlo německé straně možnost využívat podzemní pracoviště Bukov, kde SÚRAO ve spolupráci s českými univerzitami a výzkumnými ústavy testuje technologii, konstrukční řešení a ověřuje vhodnost a trvanlivost navržených materiálů v podmínkách blízkých budoucímu hlubinnému úložišti.

Tento krok může přispět k iniciaci dalších experimentů na Bukově, vedoucích k posílení bezpečnosti a upřesňování referenčního projektu budoucího hlubinného úložiště, které chtějí Němci začít budovat o 10-15 let dříve než Česká republika.

Za českou stranu podepsal společné prohlášení ředitel SÚRAO JUDr. Jan Prachař, za německé partnery pak Hans-Christoph Pape vedoucí odboru pro jadernou bezpečnost a výzkum úložiště BMWi. Obě strany rovněž zdůraznily, že uzavření této deklarace je dalším krokem k prohlubování spolupráce států západní, střední a východní Evropy v oblasti nakládání s vysokoaktivními odpady a vyhořelým jaderným palivem.

SÚRAO již podobně úzké bilaterální vztahy navázala s řadou dalších států. Například se sousedním Slovenskem, Maďarskem, s Finskem, Rumunskem, Jižní Koreou nebo Čínou. V současnosti se připravuje konference SSFC 2020, za účasti mnoha zahraničních hostů, věnovaná konci palivového cyklu, která se bude konat ve dnech 18.-19. května t.r. v Praze. Součástí této konference bude i exkurze na podzemní výzkumné pracoviště Bukov (PVP Bukov).

ilustrační foto/wikipedie

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Inisoft
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
REMA
SEWACO
Grexenergia
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE
SCHP