1/2024

Student Jan Obořil zopakoval svůj mimořádný úspěch na mezinárodní chemické olympiádě, tentokrát v Paříži

| autor: Jihomoravský kraj0

Student Jan Obořil zopakoval svůj mimořádný úspěch na mezinárodní chemické olympiádě, tentokrát v

IChO je celosvětově nejvyšší kolo chemické olympiády pro studenty středních škol. Letošního ročníku se účastnili studenti z 80 zemí, každou reprezentují nejvýše 4 zástupci. Studenti z České republiky získali čtyři medaile – jednu zlatou a tři stříbrné.

Zlatou medaili získal a celkově 10. místo v mezinárodní konkurenci obsadil Jan Obořil, student Gymnázia Brno – Bystrc, příspěvková organizace (dříve Klasické a španělské gymnázium, Brno – Bystrc). 

Je to po jeho úspěchu v minulém ročníku opět umístění mezi prvními deseti mladými chemiky na světě. Je opravdu obdivuhodné, jak skvěle si vedl v obrovské konkurenci soutěžících z celého světa.

Jan Obořil se chemii věnuje systematicky a s obrovským zaujetím. Výsledkem jeho práce v tomto školním roce byla také odborná práce, s níž soutěžil v soutěži SOČ, kde obsadil 2. místo na celostátní přehlídce prací Středoškolské odborné činnosti (SOČ) v oboru Chemie. 

Tématem práce byla „Syntéza nových inhibitorů proteinových kináz“. Zpracoval v ní návrh a provedl první experimentální syntézy nových sloučenin, které by mohly být využity jako účinné látky při léčbě rakoviny. 

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Inisoft
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
REMA
SEWACO
Grexenergia
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE
SCHP
Compag
ORGREZ