2/2023

SP ČR: Podnikatelská mise dorazila do kazašské Astany

| autor: Tisková zpráva SP ČR0

SP ČR: Podnikatelská mise dorazila do kazašské Astany

Hlavním tématem výstavy je „Energetika budoucnosti“. Svaz průmyslu a dopravy ČR bude v průběhu výstavy organizovat do Kazachstánu celkem dvě obchodní mise.

Druhá mise v červenci doprovodí ministra průmyslu a obchodu Jiřího Havlíčka. Svaz u této příležitosti pořádá i několikadenní odbornou energetickou konferenci, na níž zajišťuje program i účast českých a kazašských firem. Významnou událostí bude i Národní den českého pavilonu, který je plánován na 15. 7.

Chceme milionům návštěvníků ukázat vysokou úroveň energetických technologií, které v Česku dokážeme vyrábět a snažíme se je vyvážet do celého světa. Odborná konference nás jednak zviditelní a také usnadní jednání firem,“ říká prezident Svazu průmyslu a dopravy ČR Jaroslav Hanák.

Své patentované řešení na energetické zpracování odpadů v českém pavilonu prezentuje i účastník právě probíhající obchodní mise, firma Hedviga. Její generální ředitel Marek Beneš hodnotí aktivní prezentaci na EXPO v Astaně pozitivně. Momentálně již v Kazachstánu jedná o uzavření smlouvy na řešení ekologických škod kontaminovaných zemin v naftovém průmyslu.

Jsem rád, že se Svazu průmyslu po více než půlročním jednání podařilo zajistit, že se česká prezentace na EXPO prováže s firmami. Zajistíme jim aktivní prezentaci včetně odborné konference.

Věřím, že tím povzbudíme navázání kontaktů mezi českými a kazašskými podnikateli. Jsem přesvědčen o tom, že EXPO 2017 přinese konkrétní efekty a Svaz tím podpoří teritoriální diverzifikaci exportu,“ říká František Chaloupecký, viceprezident Svazu průmyslu a dopravy ČR.

Do Kazachstánu Česká republika nejčastěji vyváží telefonní přístroje, monitory a projektory, stroje pro automatické zpracování dat, soustruhy pro obrábění kovů nebo obráběcí stroje pro broušení a leštění.

Firmy obchodují také se sekačkami trávy, kohouty a ventily, cukrem nebo léky. Do ČR naopak kazašské podniky dováží minerální oleje, vodík a vzácné plyny, fosfornany a fosforitany, zemní plyn, dále například vlnu a bavlnu, rybí maso a filé.

Od roku 2011 až do 2015 více dovážely kazašské podniky do ČR. V loňském roce se to poprvé obrátilo. Nicméně vzájemný obchod s Kazachstánem za posledních pět let klesá.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Inisoft
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
REMA
SEWACO
Grexenergia
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE
SCHP