Reklama

12. 6. 2017  |  Zpravodajství  |  Autor: Tisková zpráva SP ČR

SP ČR: Podnikatelská mise dorazila do kazašské Astany

Podnikatelská mise pod vedením prezidenta Svazu průmyslu s dopravy ČR dorazila do kazašské Astany. České firmy se zde v sobotu společně s prezidentem republiky zúčastnily slavnostního zahájení mezinárodní výstavy EXPO 2017 a spolu také otevřely český pavilon.

Hlavním tématem výstavy je „Energetika budoucnosti“. Svaz průmyslu a dopravy ČR bude v průběhu výstavy organizovat do Kazachstánu celkem dvě obchodní mise.

Druhá mise v červenci doprovodí ministra průmyslu a obchodu Jiřího Havlíčka. Svaz u této příležitosti pořádá i několikadenní odbornou energetickou konferenci, na níž zajišťuje program i účast českých a kazašských firem. Významnou událostí bude i Národní den českého pavilonu, který je plánován na 15. 7.

Chceme milionům návštěvníků ukázat vysokou úroveň energetických technologií, které v Česku dokážeme vyrábět a snažíme se je vyvážet do celého světa. Odborná konference nás jednak zviditelní a také usnadní jednání firem,“ říká prezident Svazu průmyslu a dopravy ČR Jaroslav Hanák.

Své patentované řešení na energetické zpracování odpadů v českém pavilonu prezentuje i účastník právě probíhající obchodní mise, firma Hedviga. Její generální ředitel Marek Beneš hodnotí aktivní prezentaci na EXPO v Astaně pozitivně. Momentálně již v Kazachstánu jedná o uzavření smlouvy na řešení ekologických škod kontaminovaných zemin v naftovém průmyslu.

Jsem rád, že se Svazu průmyslu po více než půlročním jednání podařilo zajistit, že se česká prezentace na EXPO prováže s firmami. Zajistíme jim aktivní prezentaci včetně odborné konference.

Věřím, že tím povzbudíme navázání kontaktů mezi českými a kazašskými podnikateli. Jsem přesvědčen o tom, že EXPO 2017 přinese konkrétní efekty a Svaz tím podpoří teritoriální diverzifikaci exportu,“ říká František Chaloupecký, viceprezident Svazu průmyslu a dopravy ČR.

Do Kazachstánu Česká republika nejčastěji vyváží telefonní přístroje, monitory a projektory, stroje pro automatické zpracování dat, soustruhy pro obrábění kovů nebo obráběcí stroje pro broušení a leštění.

Firmy obchodují také se sekačkami trávy, kohouty a ventily, cukrem nebo léky. Do ČR naopak kazašské podniky dováží minerální oleje, vodík a vzácné plyny, fosfornany a fosforitany, zemní plyn, dále například vlnu a bavlnu, rybí maso a filé.

Od roku 2011 až do 2015 více dovážely kazašské podniky do ČR. V loňském roce se to poprvé obrátilo. Nicméně vzájemný obchod s Kazachstánem za posledních pět let klesá.

© Průmyslová ekologie, s.r o. Autorská práva jsou vyhrazena a vykonává je vydavatel

ZPĚT NA SEZNAM

PARTNEŘI

ISSN 2570-9372