2/2023

SP ČR: Firmy letos začnou více investovat

| zdroj: SP ČR0

dylan-gillis-KdeqA3aTnBY-unsplash
zdroj: unsplash.com

Naděje na určitý růst investic pro letošní rok zde je, alespoň tak to potvrzují firmy z našehoposledního průzkumu v závěru loňského roku. Očekávání mírného růstu investic ale bohužel vychází i z nižší základny posledních let a když se podíváme na stávající ekonomickou situaci – například na průmyslové zakázky, tak o přílišném nadšení ohledně objemu investic mluvit nemůžeme.

Základní pravidlo je, že firmy si uvědomují, že potřebují investovat a reagovat na aktuální výzvy. Investice jim teď ale ztěžuje například slabá poptávka či vyšší ceny energie v mezinárodním srovnání. Kromě toho zůstávají nejistoty ohledně celkového ekonomického vývoje u nás i v zahraničí, nezmizely úplně ani obavy u stability dodávek vstupů. Růstovému trendu investic může naopak z části pomoci nabíhající podpora z evropských fondů či snižování úrokových sazeb ze strany ČNB.

V našich makroekonomických predikcích pracujeme zatím pro letošek s růstem investic něco málo přes 3 %. Potřebujeme se ale posunout dál, investovat rychleji. K tomu je třeba vytvářet podmínky, o což se snaží i Svaz průmyslu - neustále usilujeme o to, aby stát tyto podmínky co nejlépe nastavil.

Potřebujeme například dostatek kvalifikovaných pracovníků včetně těch ze zahraničí, je nutné také systémové řešení regulovaných složek ceny elektřiny – stávající ceny totiž podlamují konkurenceschopnost průmyslových firem. Potřebujeme funkční daňové odpočty na výzkum a vývoj, dobudovanou infrastrukturu či dobře nastavené a maximálně využité zdroje Modernizačního fondu a výnosů z emisních povolenek na investice spojené s dekarbonizací.

Tématu investic ve firmách se věnovala ve svévíkendové reportáži i Česká televize.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Inisoft
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
REMA
SEWACO
Grexenergia
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE
SCHP