1/2022

Současná cena ropy okolo 80 dolarů za barel je podle Ruska odpovídající

| autor: Daniel Grecman| zdroj: oenergetice.cz0

pexels-tom-fisk-6060191.jpg
zdroj: pexels

Současné ceny ropy pohybující se okolo 80 USD za barel jsou adekvátní vzhledem k nynější situaci na trhu, prohlásil v rozhovoru po listopadovém zasedání OPEC+ ruský vicepremiér Alexander Novak. Kartel OPEC pak v reakci na nižší než očekávanou poptávku v Asii a vysokou cenu energetických komodit brzdící tempo růstu ekonomik snížil svou predikci průměrné denní poptávky po ropě za rok 2021.

Alexander Novak, který zastupoval na jednání OPEC+ zájmy Ruska, uvedl, že je zde hned několik faktorů, které rozhodnou, zda cena ropy půjde nahoru nebo dolů.

Mezi faktory, které mohou stlačit cenu ropy směrem dolů, uvedl zejména šíření COVID-19 – zvláště pak varianty Delta, a související restriktivní opatření jednotlivých států.

Ekonomické oživení mnohých ekonomik a související rostoucí poptávka po energetických komoditách naopak vyvíjí prorůstové tlaky. Rostoucí poptávka a nedostatečná nabídka komodit pak ale zvyšují cenu komodit. Ovšem právě vysoké ceny energetických komodit, ať už uhlí, zemního plynu nebo ropy, brzdí rychlejší tempo ekonomického oživení. Mezi státy, které byly nedostatečnou nabídkou komodit a vysokými cenami ovlivněny, lze zařadit například Čínu, která se v uplynulých měsících potýkala s nedostatkem elektřiny.

„Podle mého názoru nynější cena okolo 80 USD/bbl objektivně odráží situaci na trhu. Uvidíme, co se stane během prosince až ledna, vzhledem k faktům, co jsem zmínil,“ uvedl Novak. Zásadním také bude další vývoj šíření COVID-19, který nelze přesně predikovat. I proto OPEC podstatně upravuje své výhledy pro letošní rok.

Nejnovější predikce OPEC nastiňuje růst poptávky po ropě v letošním roce, v porovnání s rokem předešlým, o 5,65 milionů barelů ropy za den (bpd) na celkovou průměrnou denní poptávku okolo 96,4 milionů bpd. Předešlá predikce z října byla růst o 5,82 milionů bpd, což značí revizi predikce směrem dolů o cca 170 tis. bpd. Jde o druhou revizi směrem dolů ze strany OPEC za sebou, kdy predikce ze září byla na úrovni 5,96 milionu bpd. V odůvodnění revize se uvádí to, že dosavadní poptávka Číny a Indie zůstala za očekáváním.

„Navíc se nyní předpokládá zpomalení ekonomického oživení během Q4-21 vzhledem ke zvýšeným cenám energetických komodit,“ uvádí OPEC dále ve svém reportu. OPEC+ i proto odolal tlaku USA a pro měsíc prosinec snížil ropné škrty dle plánu o 400 tis. bpd, přestože Spojené státy volalo po větším snížení ropných škrtů.

Dalším pravděpodobným důvodem, proč OPEC nesnižuje své ropné škrty ve větší míře, je ten, že ceny ropy okolo 80 USD hrají ve prospěch jeho největšího producenta a exportéra – Saudské Arábie. V minulosti se odhadovalo, že Saúdská Arábie potřebuje ceny ropy na úrovni okolo 80-85 USD/bbl, aby měla vyrovnaný vládní rozpočet. Důležité je vzít v potaz také minulý rok, kdy ceny ropy klesly na historická minima a poptávka zažila rekordně vysoký pokles, což znamenalo pro exportéry neočekávaný výpadek v jejich tržbách.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Satturn
AB Plast
Partner - SOVAK
EAGB
Faircare
Inisoft
Xylem
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
Ekowatt
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
SYBA
PSAS
ČB Teplárna
REMA
SEWACO