2/2023

Silný vnitřní trh a konkurenceschopný evropský průmysl. V Genku jednala Rada COMPET

| zdroj: MPO0

umit-yildirim-Ass0DusYDk4-unsplash
zdroj: unsplash.com

Prohlubování vnitřního trhu, odolnost unijního průmyslu, posílení role veřejných zakázek v procesu dekarbonizace a zvýšení konkurenceschopnosti evropských čistých technologií. To byla hlavní témata neformálního jednání Rady pro konkurenceschopnost (COMPET), která se sešla ve vlámském městě Genk, průmyslovém srdci provincie Limburg. Ministra průmyslu a obchodu Jozefa Síkelu zastupoval vrchní ředitel sekce Evropské unie a zahraničního obchodu David Müller.

Belgie jakožto poslední předsednický stát v Radě před červnovými volbami do Evropského parlamentu zaměřila diskusi na posílení evropského průmyslu a konkurenceschopnosti vnitřního trhu. Ministři zdůraznili především potřebu přejít od ad hoc řešení reagujících na aktuální krize k práci na komplexnější a perspektivní strategii, která bude tvořit základ strukturální transformace unijního průmyslu.

„Komplexní rámec pro budoucí evropskou průmyslovou politiku je nezbytný. Jeho podstatu musí tvořit zcela fungující a bezbariérový vnitřní trh postavený na omezování administrativních překážek, které v současnosti zatěžují evropské podniky a brání jim v potřebném růstu a udržování mezinárodní konkurenceschopnosti,“ řekl vrchní ředitel sekce Evropské unie a zahraničního obchodu David Müller.

Jako hlavní složky receptu vnitřního trhu na podporu unijního průmyslu označil důsledné dodržování zásady lepší regulace, digitalizaci příslušných postupů a snížení administrativy, zejména v sektoru služeb. „Digitalizace průmyslových odvětví umožní přístup podniků k využití potenciálu nových technologií, jako je umělá inteligence a internet věcí. S tím jde ruku v ruce nutnost podpory inovací a výzkumu, která povede k rozvoji špičkových technologií,“ shrnul vrchní ředitel Müller.

Na plenární diskusi tematicky navázaly tři paralelní workshopy. Vrchní ředitel Müller vystoupil v panelu k posílení role strategických veřejných zakázek v transformaci průmyslu. Evropská unie má aktuálně platný právní rámec pro zadávání veřejných zakázek obsahující zásadu udržitelnosti, nicméně s ohledem na nově vznikající legislativní předpisy zahrnující speciální ustanovení o veřejných zakázkách dochází k roztříštěnosti a nepřehlednosti pravidel.

„Současná právní úprava z roku 2014 je sice poměrně flexibilní, ale neodpovídá novým trendům v oblasti veřejných investic a od doby svého vzniku nedokázala dostatečně zvýšit zájem dodavatelů o veřejné zakázky. Proto se potřebujeme zamyslet nad tím, jak systém nastavit tak tak, aby odpovídal dnešním výzvám a přitáhl potenciální dodavatele,“ řekl vrchní ředitel Müller.

Během pracovního oběda vedoucí delegací debatovali s bývalým italským premiérem Enricem Lettou, o chystané Zprávě na vysoké úrovni o budoucnosti vnitřního trhu, jejíž přípravou byl pověřen v loňském roce. Enrico Letta v této souvislosti navštívil před dvěma týdny Prahu, kde se bilaterálně setkal s ministrem průmyslu a obchodu Jozefem Síkelou i se zástupci státní správy a podnikatelské sféry, kteří mu předali české představy o budoucnosti vnitřního trhu. Zpráva by měla být představena na dubnovém zasedání Evropské rady.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Inisoft
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
REMA
SEWACO
Grexenergia
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE
SCHP