2/2022

Rumunsko podniklo další krok k obnovení dostavby JE Cernavoda

| autor: Martin Knápek| zdroj: oenergetice.cz0

romania-2702720_640.jpg
zdroj: pixabay

Rumunská státní energetická společnost Nuclearelectrica ke konci minulého týdne oznámila další pokrok v možné dostavbě 3 a 4 bloku JE Cernavoda. V rámci přípravné fáze společnost uzavřela smlouvu s kanadskou společností Candu Energy. V rámci uzavřené smlouvy má Candu Energy poskytnout své inženýrské služby pro vypracování a aktualizaci některých dokumentů nezbytných pro obnovení realizace 3 a 4 bloku.

Smlouvu s Candu Energy uzavřela projektová společnost EnergoNuclear S.A., která byla vytvořena pro zajištění dostavby 3. a 4. bloku JE Cernavoda. Oba tyto bloky jsou od roku 1992 zakonzervované, blok 3 je dokončený z přibližně 15 %, blok 4 je dokončen ze 14 %.

Mezi majitele EnergoNuclear S.A. původně patřily společnosti ArcelorMittal Romania, Enel, GDF SUEZ, Iberdola, RWE Power a také ČEZ. V kontextu finanční krize a potřeby investovat v domovských státech se v roce 2011 řada společností z projektu stáhla a od roku 2013 je jediným majitelem společnosti rumunská Nuclearelectrica.

S projektem se počítá v rumunské energetické koncepci

Současná strategie pro obnovení a dostavbu reaktorů Candu v JE Cernavoda byla schválena v dubnu letošního roku a skládá se ze tří etap. Přípravná etapa byly zahájena zprovozněním projektové společnosti Energonuclear. Během 24 měsíců májí být nyní nasmlouvány technické, právní, finanční a inženýrské služby a provedeny nezbytné studie a hodnocení. Dostavba obou reaktorů je zahrnuta v rumunské energetické koncepci a Národním integrovaném plánu v oblasti energetiky a změn klimatu. Projekt je tak jedním z pilířů pro dosažení energetické soběstačnosti a klimatických cílů.

V rámci této přípravné fáze projektu byla nyní uzavřena první smlouva. V jejím rámci má Candu Energy za v přepočtu přibližně 150 milionů korun připravit například aktualizaci základních licenčních dokumentů (LBD) či aktualizaci a rozpracování změn projektu souvisejících s bezpečností. Ty mají prokázat, že projekt bloků 3 a 4 splňuje požadavky směrnice o jaderné bezpečnosti.

"Jsme hrdí na to, že můžeme podepsat první smlouvu, která posouvá vývoj projektu bloků CANDU 3 a 4 v JE Cernavoda. Rumunsko potřebuje nové jaderné kapacity, čistý, odolný a nákladově efektivní zdroj energie jako řešení pro splnění svých dekarbonizačních cílů. Kromě bezpečnosti a stabilizace národní energetické soustavy přinese dostavba nových bloků CANDU také řadu socioekonomických přínosů. Až 19 000 nepřímo vytvořených pracovních míst, zamezení vypuštění 20 milionů tun CO2 ročně při provozu 4 bloků, navýšení podílu jaderné energie na celkové výrobě energie na 36 %," uvedl Cosmin Ghita, generální ředitel společnosti Nuclearelectrica SA.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Satturn
AB Plast
Partner - SOVAK
EAGB
Faircare
Inisoft
Xylem
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
Ekowatt
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
SYBA
PSAS
ČB Teplárna
REMA
SEWACO
Grexenergia