2/2023

Resorcinol nebyl identifikován jako látka vzbuzující mimořádné obavy

| autor: MPO0

Resorcinol nebyl identifikován jako látka vzbuzující mimořádné obavy

Na červnovém jednání Výboru členských států nebyl jednomyslně podpořen návrh Francie identifikovat resorcinol (EC 203-585-2; CAS 108-46-3) jako látku SVHC. Výbor však potvrdil, že existují vědecké důkazy o tom, že resorcinol je endokrinní disruptor ve smyslu definice Světové zdravotnické organizace (WHO).

Resorcinol se používá při výrobě kaučukových směsí, pryskyřic, nátěrů a kosmetiky. Je to první látka navržená jako SVHC kvůli účinkům narušujícím endokrinní činnost u lidí. Většina členů MSC dospěla k závěru, že existují vědecké důkazy o pravděpodobných závažných účincích na lidské zdraví např. hypotyreóza a potenciální neurovývojové účinky během těhotenství. Někteří členové MSC však měli odlišné názory na to, zda látka vzbuzuje ekvivalentní úroveň obav podle čl. 57f) nařízení REACH.

V případě, že MSC nedosáhne jednomyslné dohody, konečné rozhodnutí musí vydat Evropská komise, která po obdržení stanoviska MSC má 3 měsíce na přípravu návrhu na identifikaci jako SVHC a poté v rámci postupu projednávání ve výboru přijme konečné rozhodnutí.

Výbor MSC odsouhlasil identifikaci dalších 2 látek jako SVHC. ECHA bude Kandidátský seznam aktualizovat koncem června 2020.

Další informace:

Výbor členských států

Definice endokrinního disruptoru dle WHO

Foto: pixabay

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Inisoft
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
REMA
SEWACO
Grexenergia
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE
SCHP