1/2024

Recyklovat stavební odpady je normální

| autor: Pavel Mohrmann0

Recyklovat stavební odpady je normální

Konferenci otevřel prezident Asociace pro rozvoj recyklace stavebních materiálů (ARSM) Miroslav Škopán. Zdůraznil fakt, že množství tohoto odpadu je nezanedbatelné. Zmínil se o tom, že dosud nejsou k dispozici statistická data z roku 2017, takže není možné zhodnotit, co přinesla novela vyhlášky č. 294, konkrétně bod o podmínkách využití odpadu na povrchu terénu.

Přednáškový blok načal František Polák ze společnosti ECTech, a.s. Seznámil plénum s tím, že jeho mnohaletá práce na vývoji výrobků z recyklátů je zřejmě před zdárným koncem. Sdělil, že od září 2017 probíhala zkušební výroba, čímž se potvrdilo, že výrobky se dají v potřebné kvalitě a za ekonomické smysluplnosti vyrábět. „Toto bylo velmi důležité, protože můžeme si vyvíjet co chceme, ale pokud to nelze vyrobit, ztrácí ta práce smysl,“ řekl František Polák.

O množství produkce stavebních a demoličních odpadů pak ve své přednášce promluvil Miroslav Škopán. „Česká legislativa umožňuje, že firma, která si zdemoluje, zrecykluje a zpracuje, vlastně se statisticky nikde tato čísla neprojeví,“ upozornil Miroslav Škopán.

Následně si postěžoval nad cíli, které v oblasti recyklace stavebních a demoličních odpadů Evropa stanovila. „Oněch stanovených 75 % je směšných. Tam už jsme dávno. My bychom se mohli bavit o 85 %,“ dodal prezident ARSM.

O dalších zajímavých přednáškách budeme informovat v dalších článcích.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Inisoft
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
REMA
SEWACO
Grexenergia
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE
SCHP
Compag
ORGREZ