Reklama

18. 1. 2017  |  Publicistika  |  Autor: Pavel Mohrmann

Recyklace po česku aneb recyklace na papíře

Je to jednoduché. Stačí mít vizi, ducha prostého, ale norskými fondy nadopovaného parťáka v prosazování své věci, vědět, že se v tom nikdo nechce moc šťourat, nebo o tom neví a můžeme směle prosazovat evropské recyklační cíle.

Horlivá snaha ČAOH prosadit do návrhu Zákona o odpadech evropské recyklační cíle se vyplatila. Spojila se s ještě horlivější snahou ekologických hnutí, především Hnutí Duha a jsou tam. Byť tedy zákon již po několikáté neprošel ještě ani přes LRV, ale pro jistotu. Člověk nikdy neví, jestli se štěstí neunaví a návrh náhodou nepošle jakýsi environmentálně přívětivý čert dál.

Proč ale mít v zákonu tyto recyklační cíle? Proč je to nutné? Zrovna ze strany, která by nejraději vše naházela do jámy a vydělala na tom miliardy? ČAOH to ví přesně, pokud to ví Hnutí Duha, měli by být potrestáni, pokud to neví, měli by být potrestáni také a jít se činit do jiného oboru.

%pst%

Důvod je jednoduchý. V první řadě je nutné postavit spousty levných recyklačních kapacit v podobě zařízení na mechanickobiologickou úpravu odpadu (MBÚ), nebo jiná legrační třasací zařízení. V tom je ten vtip.

Výstup z vášnivě propagovaných MBÚ je materiál, který má dle katalogu odpadů skupinu 19 12 .. s tím, že 01 je papír a lepenka, 02 kovy, 03 neželezné kovy. Tyto tři komodity jsou samozřejmě po určité úpravě opravdu ...

 

Pro přečtení celého obsahu musíte být součástí našeho předplatného

za 2490 Kč získáte přístup ke všem článkům na Prumyslovaekologie.cz na 1 rok

PARTNEŘI

ISSN 2570-9372