1/2022

Rakousko zavádí uhlíkovou daň a klimatický bonus

| autor: Jana Červinková| zdroj: oenergetice.cz0

austria-g2c7c656c5_640.jpg
zdroj: pixabay

Rakouský parlamentschválil zavedení uhlíkové daně v oblasti vytápění a dopravy, která bude v platnosti od 1. července 2022. Součástí rakouské ekologicko-sociální daňové reformy je také klimatický bonus, který bude každoročně ve výši až 200 euro vracen zpět daňovým poplatníkům. Informoval o tom portálEuractiv.

Rakouský parlament ve čtvrtek 20. ledna schválil ekologicko-sociální daňovou reformu, jejíž součástí je uhlíková daň a klimatický poplatek, jež bude zpětně vyplácen daňovým poplatníkům.

Uhlíková daň bude zavedena od 1. července a začne na 30 eurech (přibližně 736 korun) za emitovanou tunu uhlíku. Do roku 2025 se daň navýší na 55 eur/tunu CO2 (přibližně 1348 korun). Tato vyšší částka povede ke zvýšení cen plynu nebo nafty, u které se daň projeví 13-15 centy za litr (3,2-3,7 korun).

Výše klimatického bonusu bude 100 až 200 euro (přibližně 2 452 až 4 903 korun) ročně v závislosti na tom, kde konkrétní člověk bydlí a jak moc využívá, respektive jak je mu dostupná veřejná doprava.

Hlavním cílem bonusu je kompenzace za vyšší ceny benzínu, nafty, plynu a topného oleje. Lidé ve městech tak dostanou menší částku než lidé na venkově, kteří bývají závislejší na automobilech.

„Zelené transformace nedosáhneme proti lidem,“ uvedl Magnus Brunner, ministr financí Rakouska. Společně s dalšími environmentálními pobídkami se do roku 2025 uleví domácí ekonomice 18 miliardami euro (přibližně 441,4 miliard korun). To je zhruba šestkrát více než je plánováno v Německu.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Satturn
AB Plast
Partner - SOVAK
EAGB
Faircare
Inisoft
Xylem
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
Ekowatt
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
SYBA
PSAS
ČB Teplárna
REMA
SEWACO