2/2023

Průtok v kanalizačních systémech by mohl zlepšit speciální povrch

| autor: redakce0

26090607738_d8e0f20fdf_c
zdroj: flickr.com

Američtí výzkumníci vyhodnotili sedm různých textur, aby zjistili, které z nich nejlépe odpuzují odpadní vodu.

Kanalizační systémy se mohou zanášet tím, jak odpadní voda prochází potrubím a na stěnách se přichytávají nečistoty a bakterie. K odstraňování nánosů nečistot ze stěn kanalizace se většinou používají chemikálie, které ale nejsou mnohdy přívětivé k životnímu prostředí.

Vědci z Americké chemické společnosti se proto začali zajímat o vývoj kluzkých povrchů, díky kterým zůstane potrubí čisté. Výzkumníci vyhodnotili sedm různých textur, složených z kuželů mikroskopické velikosti, aby zjistili, která z nich nejlépe odolává odpadní vodě a nečistotám v ní.

Musí odpuzovat všechno

Povrchy odpuzující tekutiny jsou využívány v mnoha oblastech a mnoha řešeních. Zabraňují například vodě ulpívat a následně mrznout na elektrickém vedení, způsobují, že trupy lodí zůstávají čisté, nebo zlepšují odolnost materiálů proti korozi, biologickému znečištění či námraze a snižují ulpívání materiálu v potravinářském, nápojovém, kosmetickém a lékařském průmyslu.

Podle amerických vědců ale zatím nemáme k dispozici dostatečné množství údajů o výrobě povrchů odpuzujících odpadní vody, které by dokázaly odpuzovat i suspendované organické/anorganické a biologické látky. Odpadní vody obsahují kromě vody pevné částice, mikroby a další organický materiál.

Proto se výzkumníci rozhodli, že se zaměří na vývoj kluzkého povrchu, na kterém by se nedokázaly udržet žádné nežádoucí nánosy. Ve své studii popsali dvě textury, které odpuzují odpadní vodu, jsou odolné vůči množení bakterií a jejich výroba je jednoduchá.

Vodoodpudivost až 24 hodin

Tento obsah je uzamčen

Pro zobrazení se přihlaste do účtu s aktivním předplatným.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Inisoft
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
REMA
SEWACO
Grexenergia
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE
SCHP