2/2023

Průmysl apeluje na zmírnění nárůstu regulovaných cen elektřiny a plynu

| zdroj: SP ČR0

sigmund-r9PeXDCJyEw-unsplash
zdroj: unsplash.com

Návrhy cenových rozhodnutíERÚ, které byly publikovány 30. října 2023, potvrdily obavy Svazu průmyslu a dopravy o velmi výrazném nárůstu regulovaných složek cen elektřiny a plynu.

Pro ilustraci, u poplatku na POZE dochází k faktickému nárůstu až na tzv. zarážku v hodnotě 495 Kč/MWh, přičemž před krizí řada energetických podniků platila i čtvrtinu až polovinu této sumy, podle jejich efektivity jejich využití rezervovaného příkonu. Takto je celý systém i notifikován u Evropské komise.

Navržený poplatek za systémové služby se zdvojnásobuje, u distribuce elektřiny je odhadovaný nárůst mírnější, představuje přibližně 35 %.

graf_31_10_2023-01

Vysoký je i nárůst regulovaných složek u zemního plynu. Pro zákazníky přímo připojené k přepravní soustavě se cena pro pevnou přepravní kapacitu více než zdvojnásobí, u plynárenské distribuce roste denní rezervovaná kapacita o 40 %.

graf_31_10_2023-02

Celkově tak meziroční nárůst regulované složky pro hladinu velmi vysokého napětí dle návrhu cenového výměru nyní činí více jak 200 %, tedy trojnásobek. Ve srovnání s rokem 2021 je to zhruba dvojnásobek. To firmám v konkurenceschopnosti rozhodně nepomůže.

„Vláda musí udělat kroky pro omezení takto skokového nárůstu cen energií. Podle posledních dat Eurostatu mají velcí spotřebitelé v ČR 4. nejdražší elektřinu v Evropě. Zvýšení cen regulovaných složek pozici ČR v příštím roce ještě zhorší. Pro konkurenceschopnost průmyslové ekonomiky, jako je Česko, je to velká rána.  Svaz o tomto tématu aktivně jedná s vládou ČR i se zástupci ostatních členů Tripartity,“ komentuje Bohuslav Čížek, ředitel Sekce hospodářské politiky Svazu průmyslu a dopravy ČR.

V této souvislosti upozorňuje Svaz na nedávné statistiky Eurostat, zveřejněné zde. Ceny v jednotlivých kategoriích se liší a ne všude vychází ČR špatně, pro velké zákazníky ale pozitivním signálem nejsou.

graf_31_10_2023-03

Zdroj: Eurostat

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Inisoft
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
REMA
SEWACO
Grexenergia
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE
SCHP