2/2023

Příručka pro zavádění informačního modelování staveb (BIM) evropským veřejným sektorem

| autor: MPO0

Příručka pro zavádění informačního modelování staveb (BIM) evropským veřejným sektorem

V červenci letošního roku byla vydána "Příručka pro zavádění informačního modelování staveb evropským veřejným sektorem" (Handbook for the introduction of Building Information Modelling by the European Public Sector).

Dokument byl vypracován pracovní skupinou EU pro BIM (EU BIM Task Group), která je finančně podporována Evropskou komisí a sdružuje zástupce organizací veřejného sektoru z 21 zemí EU, včetně zástupců Ministerstva průmyslu a obchodu.

Příručka reaguje na rostoucí požadavky na vlády a veřejné zadavatele, aby stimulovali hospodářský růst a konkurenceschopnost při současném zajišťování získání náležité hodnoty za veřejné prostředky prostřednictvím širšího zavádění BIM (Building Information Modelling neboli informační modelování staveb).

Jako účinný nástroj podpory této zásadní změny ve stavebním sektoru dokument doporučuje vládní politiky a metody zadávání veřejných zakázek. Bez vedení shora-dolů bude sektor stavebnictví využívat informační technologie pouze v malé míře a velmi nestejnorodě, což by mohlo omezit příležitost významně zvýšit produktivitu a efektivitu vynakládaných prostředků.

To platí zejména pro různorodé malé a střední podniky působící ve stavebnictví ve velmi vysokém počtu. Cílem příručky je poskytnout podporu vládám a veřejným zadavatelům převést stavebnictví do digitálního věku.

Komisařka EU pro vnitřní trh, průmysl, podnikání a malé a střední podniky Elżbieta Bieńkowska v předmluvě k materiálu vyzývá k co nejširšímu přijetí a uplatňování příručky, jejíž široké používání přispěje k vytvoření otevřeného jednotného světového digitálního stavebního trhu.

Přílohy ke stažení:

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Inisoft
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
REMA
SEWACO
Grexenergia
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE
SCHP