Reklama

14. 11. 2016  |  Zpravodajství  |  Autor: (rap)

Prezidentské volby v USA vyhrál Trump a fosilní paliva

Změny v energetické a klimatické politice Bílého domu pocítí celý svět. Co se dá očekávat od prezidenta Trumpa v energetice?

Cosi o energetické politice příštího amerického prezidenta napovídá již vývoj na akciových trzích bezprostředně po Trumpově vítězství. Společnost Glencore Plc, největší globální obchodník s uhlím, získal den po volbách na hodnotě více než sedm procent. Akcie Vestas Wind Systems A/S, největší světový výrobce větrných turbín, jakož i několik solárních firem se zase propadly o více než 10%.

"Dekarbonizace, která byla základním principem Obamovy energetické politiky, včera v noci tvrdě narazila na zeď," řekl Bob McNally, prezident konzultantské Rapidan Group ve Washingtonu pro agenturu Bloomberg. Vítěz prezidentských voleb považuje globální oteplování za výmysl, za kterým stojí Čína.

Trump: fosilní paliva přinesou práci

K energetickým tématům se Donald Trump vyjadřoval pouze útržkovitě a nad jeho budoucí politikou v této oblasti visí několik otazníků. S několika konkrétními návrhy však přišel v plánu na 100 prvních dnů vládnutí ve svém energetikům plánu America First Energy Plan.

Poslední bod energetického plánu shrnuje principy nové politiky Bílého domu asi nejvýstižněji: "Zrušíme všechny obamovy exekutivní opatření, které ničí pracovní místa. Trump zredukuje a eliminuje všechny bariéry v produkci energie, což vytvoří přinejmenším půl milionu nových pracovních míst ročně, přinese dalších 30 miliard dolarů na platech a levnější energii. ...

 

Pro přečtení celého obsahu musíte být součástí našeho předplatného

za 2490 Kč získáte přístup ke všem článkům na Prumyslovaekologie.cz na 1 rok

PARTNEŘI

ISSN 2570-9372