1/2022

Přebytek emisních povolenek na trhu poklesl meziročně o 130 milionů kusů

| autor: Jan Budín| zdroj: oenergetice.cz0

pexels-marek-piwnicki-7071084.jpg
zdroj: pexels

Přebytek emisních povolenek na trhu, který odpovídá počtu emisních povolenek v oběhu, poklesl meziročně o 130 milionů kusů na 1,449 mld. kusů. Vyplývá to zdokumentu publikovaného minulý týden v Úředním věstníku Evropské unie. S ohledem na pravidla tzv. Rezervy tržní stability (MSR) bude od září 2022 do srpna 2023 staženo do této rezervy dalších 348 milionů povolenek.

O vzniku tzv. Rezervy tržní stability rozhodla Evropská unie v roce 2015, tedy v době, kdy se ceny emisních povolenek pohybovaly hluboko pod 10 EUR/t CO2 a Evropská unie hledala cestu, jak dostat jejich cenu na hladinu, která by motivovala provozovatele zařízení spadajících pod EU ETS k realizaci dekarbonizačních opatření.

V posledních letech nicméně cena emisních povolenek prudce vzrostla a aktuálně se pohybuje mezi 85 a 90 EUR/t. Před invazí Ruska na Ukrajinu dokonce atakovala hranici 100 EUR/t. Pravidla týkající se umisťování povolenek do MSR přesto prozatím nebyla upravena.

Nadále tak platí, že pokud má přebytek povolenek na trhu vyšší hodnotu než 833 milionů kusů, bude do rezervy staženo 24 % z přebytku. Naopak v případě, kdy by počet emisních povolenek v oběhu klesl pod 400 milionů kusů, dojde k uvolnění 100 milionů povolenek z rezervy na trh.

Aktuálně zveřejněná hodnota přebytku ve výši 1,449 mld. povolenek znamená, že v období od září 2022 do srpna 2023 bude postupně do MSR umístěno 348 milionů povolenek. Zároveň to znamená, že meziročně došlo k poklesu celkového počtu emisních povolenek v oběhu o 130 milionů kusů. Obrátil se tak trend z předchozího roku, kdy se přebytek povolenek na trhu zvýšil meziročně o téměř 200 milionů kusů.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Satturn
AB Plast
Partner - SOVAK
EAGB
Faircare
Inisoft
Xylem
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
Ekowatt
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
SYBA
PSAS
ČB Teplárna
REMA
SEWACO