1/2024

Praha bude stavět ekologicky a trendově

| autor: Tisková zpráva HM Praha0

Praha bude stavět ekologicky a trendově

Z původních 570 000 000 Kč schválili radní navýšení nákladů na 840 000 000 Kč dle doporučené varianty SMART PLUS energetického konceptu.

Předkladatel návrhu, radní pro oblast zdravotnictví a bydlení Radek Lacko, uvedl: „Varianta SMART PLUS je sice náročnější z hlediska pořizovacích nákladů, avšak výrazně minimalizuje provozní náklady.

Jsem rád, že první velký developerský projekt Prahy po dlouhých 15 letech, kdy se takříkajíc nekoplo do země, bude realizován právě v moderní, ambiciózní variantě SMART PLUS. Černý Most bude díky tomu opravdu dobrá adresa!“

V původním projektu se nepočítalo se současným standardem, s použitím moderních technologií ani zelené architektury. Vzhledem k nutnosti aktualizovat projekt tak, aby nejen odpovídal současnému standardu, ale v rámci energetického konceptu ho i částečně převyšoval, vznikla nutnost úpravy celkových investičních nákladů stavby.

Na základě uvedených požadavků byla v březnu 2017 zpracována studie změny stavby, která obsahuje 182 bytů dle aktuálních požadavků na bytovou skladbu. Dále byla zpracována energetická koncepce bytových domů ve třech variantách: varianta 2017, varianta SMART a varianta SMART PLUS.

Právě ta poslední dostala zelenou. Mezi investiční vícenáklady spadají např. nadstandardní stínění oken, lokální chlazení horních bytů, vegetační střechy, tepelná čerpadla a další.

Nezbytná aktualizace projektu se uskutečnila zejména z těchto důvodů:

  • nové legislativní požadavky,
  • požadavky bytového fondu na aktuální bytovou skladbu,
  • požadavky na ekologický koncept a zelenou architekturu,
  • nutnost přizpůsobení životního standardu nájemníků současným požadavkům.

Pokračovat v přípravě a realizaci stavby ve variantě SMART PLUS doporučila komise Rady hl. m. Prahy pro Fond rozvoje dostupného bydlení na území hl. m. Prahy na svém jednání 16. 4. 2017.

Na stavbu bylo vydáno územní rozhodnutí v roce 2003, v roce 2004 byla zpracována dokumentace pro stavební povolení a v roce 2005 bylo vydáno stavební povolení, jehož platnost je do 16. 5. 2018.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Inisoft
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
SEWACO
Grexenergia
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE
SCHP
Compag
ORGREZ
Ekosev
JMK Recycling
REMA