1/2021

Potravinový odpad: francouzské obchody si se zákazem vyhazování poradily po svém

| autor: (mar)0

Potravinový odpad: francouzské obchody si se zákazem vyhazování poradily po svém

Od minulého roku platí ve Francii zákaz plýtvání potravinami. Podle nového zákona musí supermarkety předávat potraviny po uplynutí data spotřeby tamním charitám. Jinak jim hrozí pokuta ve výši do 75 tisíc eur (téměř 2 mil. Kč) nebo dokonce dvouleté vězení.

Francie je první zemí na světě, kde jsou supermarkety zákonem nuceny darovat část neprodaných potravinových výrobků. Do té doby takové potraviny končily jako odpad.

Situace po roce však nenaznačuje výrazné zlepšení v "boji proti vyhazování potravinového odpadu". Důvod? Obchodní řetězce a charitativní organizace mají problém s distribucí těchto potravin.

Potravinový odpad vyhazují stále

Kvalitní logistika přepravy a distribuce vyžaduje vyzvednutí zboží a jeho včasné doručení na místo určení. Obchody i potravinové banky musí najít i více personálu, skladovacích prostor a chladicích zařízení, které by zvládly zvýšené množství takových potravin. To vše jsou další náklady.

Zákon však, proti vůli kritiků "nedostatečně přísné regulace", neuvádí jakou část z celkového množství takových potravin mají supermarkety darovat. Ty se proto tímto způsobem zbavují pouze nepatrného procenta zboží s prošlou dobou trvanlivosti.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Satturn
AB Plast
Partner - SOVAK
EAGB
Faircare
Inisoft
Xylem
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
E-salon
Ekowatt
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace