1/2021

Poptávka po biomase roste. S nabídkou je to už horší

| autor: Martina Jandusova0

15890390103_262559d6ee_c.jpg
zdroj: flickr.com

Bez biomasy by pro mnohé členské státy EU mohlo být splnění klimatických závazků a závazků týkajících se využívání energie z obnovitelných zdrojů, velmi obtížné. Jenomže se ukazuje, že její dodávky jsou značně omezené.

Kontroverzní biomasa

V loňském roce vyrobily obnovitelné zdroje 38 % evropské elektřiny. Poprvé tak vyrobily více než fosilní elektrárny, které dosáhly 37 % podílu. Ač je ale meziroční trend elektřiny z OZE rostoucí, k cíli snížení emisí skleníkových plynů o 55 % do roku 2030 má Evropa ještě daleko. Nemálo zemí se spoléhá na energetické využívání biomasy, které se také stalo velmi výhodným byznysem. Čím dál více jsou ale slyšet hlasy, které využívání biomasy kritizují.

V loňském roce přišlo Nizozemsko s tím, že spalování biomasy není udržitelné a je potřeba nalézt jiné alternativy. V Dánsku byla navržena přísnější pravidla pro využívání dřevěné biomasy k výrobě tepla a elektřiny. “V dlouhodobém horizontu musíme využívat mnohem méně biomasy. Nicméně v mnoha případech ještě nyní nemáme jinou alternativu jak nahradit uhlí, které musí být odstaveno co nejdříve,” uvedl Dan Jorgensen, dánský ministr životního prostředí. Sama Evropská unie začala zvažovat, že by zpřísnila pravidla pro to, kdy lze energii ze spalování biomasy klasifikovat jako obnovitelnou.

Masivní růst

Ukazuje se ale, že není problémem jen to, zda je spalování biomasy ekologickým počinem, či nikoliv. Komise pro transformaci energetiky (ETC) shledala, že Evropa má biomasy nedostatek. Vyplynulo to alespoň z nedávno zveřejněné studie, na které se společně s Komisí podílela i evropská iniciativa Climate-KIC nebo Finský inovační fond SITRA. Ve studii byla poprvé modelována poptávka EU po vstupních surovinách pro výrobu biomasy do roku 2050 ze všech odvětví, kterou výzkumníci porovnali s realistickou nabídkou biomasy.

Tento obsah je uzamčen

Pro zobrazení se přihlaste do účtu s aktivním předplatným.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Satturn
AB Plast
Partner - SOVAK
EAGB
Faircare
Inisoft
Xylem
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
Ekowatt
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo