1/2024

Pojištění fotovoltaiky: Na co si dát pozor?

| zdroj: FinGO0

pexels-kindelmedia-9875415
zdroj: pexels

S rostoucí popularitou fotovoltaických elektráren roste i potřeba jejich správného pojištění. Klíčové je umístění panelů a dalších součástí systému, pokrytí základních rizik jako požár, vichřice či blesk, a také pojištění technické poruchy zařízení a odpovědnosti za škody způsobené fotovoltaikou třetím osobám.

Popularita fotovoltaické energie v Česku roste. Celé systémy je však potřeba kromě profesionální instalace také správně pojistit. Důležitým faktorem je konkrétní způsob instalace panelů a dalších součástí systému, jako jsou střídač a baterie.

Je rozdíl, pokud jsou panely umístěny přímo na hlavní budově, nebo na vedlejších budovách, jako je stodola, samostatně stojící garáž nebo kůlna na pozemku. Někdy se součásti systému nacházejí i ve více budovách současně,“ uvádí Irena Jakobová, specialistka na pojištění ze společnosti FinGO.

Kromě správného pojištění budov je nutné ověřit, jaká rizika pokrývá pojistka v základu a co je třeba případně připojistit. Nesmějí chybět základní pojistná rizika jako požár, výbuch, vichřice, krupobití, přímý úder blesku a pojištění přepětí a podpětí.

FinGO_Technická porucha-tabulka

Podle Ireny Jakobové by se nemělo zapomínat ani na pojištění technické poruchy elektrických a strojních zařízení: „Toto riziko však tak běžné na pojistném trhu není a je tak potřeba si ohlídat, zda ho pojišťovna nabízí již v základní variantě, nebo pouze jako připojištění.“

Může nastat i situace, kdy dům vyhoří kvůli závadě FVE panelů a požár se rozšíří na majetek poblíž. Proto je důležité promyslet si také pojištění odpovědnosti vyplývající z vlastnictví nemovitosti: „Pojištění by mělo pokrývat i riziko odpovědnosti z vlastnictví nemovitosti. Kryje pak škody nebo újmy vyplývající z vlastnictví nemovitosti, tedy i ty způsobené fotovoltaikou,“ pokračuje Irena Jakobová.

Zajistěte, aby navrhovaný systém solárních panelů byl plně přizpůsoben vašim energetickým potřebám a počítal i s možností budoucího rozšíření,“ doplňuje Michal Leština, obchodní ředitel společnosti Enedom. „Systém, který je na míru vašim požadavkům, bude robustnější a odolnější vůči potenciálním komplikacím, což minimalizuje riziko budoucích problémů," dodává Michal Leština.

Při sjednávání pojištění fotovoltaiky je tedy třeba pečlivě analyzovat podmínky pojistné smlouvy a v případě nejasností se poradit s odborníky. Jen tak budete jako vlastníci fotovoltaiky skutečně chráněni pro případ nenadálých událostí.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Inisoft
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
REMA
SEWACO
Grexenergia
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE
SCHP