1/2024

Odpady na švédské ambasádě

| autor: Švédské velvyslanectví0

Odpady na švédské ambasádě

Po oficiálním zahájení fóra velvyslankyní J. E. Paní Annikou Jagander představil pan Ing. Jaromír Manhart, ředitel odboru odpadů Ministerstva životního prostředí ČR, nejnovější záměry ministerstva v souvislosti s revizí zákona o odpadech č. 185/2001 Sb.. Na tuto přednášku pak navázal jeho kolega pan Ing. Jan Maršák, který představil systém oběhového hospodářství v ČR a aplikoval jej na vize ministerstva.

Švédský koncept odpadového hospodářství a od skládkování na oběhovou ekonomiku představil pan Nils Lunquist, jenž má více než třicetileté zkušenosti z působení ve své funkci odpadového experta města Stockholm.

Dále následoval blok přednášek sedmi švédských společností,


jejichž zástupci hovořili o specifických inovativních řešeních v oblasti odpadového hospodářství, jejich ekonomických výhodách a pozitivním dopadu na společnost.

Témata se týkala problematiky odpadů z obalů, zařízení na energetické využití odpadů, recyklace a zpracování odpadů včetně odpadů nebezpečných, atd. Mimo jiné byly prezentované švédské zkušenosti nakládání s komunálním odpadem a skládkovými kapacitami včetně ekonomických kalkulací při implementaci různých řešení.

Novinkou letošního fóra byla témata zaměřená na nakládání se specifickým odpadem jako jsou pneumatiky a elektroodpad. Dodatečné zpestření fóra přinesla prezentace týkající se hospodaření nemocnic s jejich odpadem, s čímž má Švédsko velké zkušenosti.

V odpolední části programu probíhali formální individuální jednání mezi českými a švédskými účastníky.

Tato prestižní akce se letos opět vydařila, Svědčí o tom velkýzájem o účast i intenzivní debaty a jednání mezi švédskými a českými zástupci přizvaných organizací, institucí a firem. Organizátoři akce tímto děkují všem hostům za jejich účast a zve širokou odbornou veřejnost na příští fórum o jehož konání se dovíte mimo jiné i na stránkách průmyslové ekologie.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Inisoft
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
REMA
SEWACO
Grexenergia
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE
SCHP
Compag
ORGREZ