Reklama

11. 5. 2020  |  Publicistika  |  Autor: František Vörös – konzultant

Obalená okurka jako symbol jednorázového plastového odpadu

Hlavním účelem každého obalu je ochrana obsahu během přepravy a skladování. Balení zabraňuje kontaminaci nebo poškození a chrání potraviny před škodlivými vlivy prostředí, jako je světlo, kyslík nebo vlhkost. Chrání před znehodnocením mikroorganismy a zabraňují ztrátě aroma a vitamínů.

V současné koronavirové pandemii se zvýšil zájem o plastové obaly natolik, že řada států usilují o odložení zákazu používání jednorázových plastů. V New Yorku a v dalších amerických státech tento zákaz odložily pro polyetylenové sáčky, brčka a odnosné krabičky z pěnového polystyrenu pro hotová jídla.

Významní světoví výrobci polystyrenu, jehož aplikační doménou jsou obaly pro potraviny – firmy Ineos Styrolution a Trinseo - hlásí aktuálně dvouciferný nárust poptávky z potravinářského průmyslu a zdravotnictví.

Podle Světové potravinové organizace OSN (FAO) se na celém světě ztratí až 1,3 miliardy tun potravin. Některé z čerstvého zboží se během přepravy kazí, nebo nejsou spotřebovány včas. Zpráva OSN „Climate Change Report: Food and Land“ z poloviny loňského roku konstatuje, že způsob jakým vyrábíme, zpracováváme, dopravujeme, a odstraňujeme potraviny již není nadále udržitelný.

Celosvětově se vyhodí do odpadu a následně končí na skládkách 25 - 30 % vyprodukovaných potravin. Hodnotově jde o jeden bilion USD, což je přibližně poloviny afrického HDP. V letech 2010–2016 se tyto ztráty podílely 8 - 10 % na antropogenních emisích skleníkových plynů.

Značný význam v prevenci vzniku potravinových odpadů mají plasty., jejichž aplikace v obalovém průmyslu dominuje se 40 % podílem z jejich celkové spotřeby. Z německých informačních zdrojů za rok 2018 vyplývá, že se pro tyto aplikace v Německu spotřebovalo 4,5 milionu tun plastů.

Největší podíl mají obalové folie (38 %), následují kelímky, krabičky, bedny, palety s 16,4 %, dále lahve s 15,3 % podílem (samotný PET se podílí 11,2 %) a sáčky a tašky s 11,7 %. Zbývající množství tvoří ostatní aplikace. Z hlediska typů plastů dominují polyetyleny s 50,2 %, následují polypropyleny s 21,1 %, PET se 17,8 % a ostatní ...

 

Pro přečtení celého obsahu musíte být součástí našeho předplatného

za 2490 Kč získáte přístup ke všem článkům na Prumyslovaekologie.cz na 1 rok

PARTNEŘI

ISSN 2570-9372