2/2023

Novým ředitelem SÚRAO se stal Lukáš Vondrovic

| zdroj: MPO0

Lukas-Vondrovic_3
zdroj: mpo.cz

Ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela jmenoval s účinností od 1. října 2022 novým ředitelem Správy úložišť radioaktivních odpadů (SÚRAO) Lukáše Vondrovice. Výběrová komise vybrala Vondrovice v otevřeném výběrovém řízení, kterého se zúčastnili čtyři kandidáti.

„Lukáš Vondrovic prostředí SÚRAO zná velmi dobře, od odborného specialisty v oboru geologie v České geologické službě a následně i na SÚRAO se postupně vypracoval do pozice vedoucího úseku přípravy úložišť radioaktivního odpadu. Dostává se mu respektu v mezinárodní komunitě a odborných platformách, jako je např. OECD/NEA, i ze strany dodavatelů SÚRAO dotčených přípravou hlubinného úložiště,“ říká ministr Síkela.

Lukáš Vondrovic vystudoval doktorský obor geologie na Přírodovědecké fakultě Univerzity Karlovy v Praze. Vědeckou dráhu zahájil na České geologické službě v oblasti geologického mapování a aplikovaného výzkumu. Na Správě úložišť radioaktivních odpadů působí od roku 2014, nejprve jako výzkumný pracovník, poté jako vedoucí oddělení geologických prací a od roku 2018 byl vedoucím projektu přípravy hlubinného úložiště v pozici vedoucího úseku. Je ženatý, má dvě děti a jeho životním mottem je citát českého petrologa Františka Holuba: Jediným solidním základem našeho světa jsou horniny.

„Lukáš Vondrovic v letech 2019 a 2020 představil komplexní hodnocení lokalit pro fázi zúžení jejich počtu z devíti na čtyři pro budoucí výstavbu hlubinného úložiště a rovněž má zkušenosti s komunikací s místními a krajskými samosprávami, která je v tomto procesu velmi důležitá,“ říká náměstek pro jadernou energetiku Tomáš Ehler a dodává:

„V posledních měsících se soustředil na přípravu implementace technických kritérií daných taxonomií EU k udržitelným činnostem v jaderné energetice v systému nakládání s radioaktivním odpadem a vyhořelým jaderným palivem. Čekají ho i další výzvy, spojené zejména s přípravou hloubkových geologických průzkumů na vytipovaných lokalitách a přípravy strategie nakládání s radioaktivním odpadem pro provozní odpad z nových jaderných zdrojů do budoucna.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Inisoft
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
REMA
SEWACO
Grexenergia
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE
SCHP