1/2021

Novela POZE umožní další rozvoj plynové kogenerace

| zdroj: cogen.cz0

Obr.3-KGJ.jpg
zdroj: cogen.cz

Několik let připravovaná novela je ve finále. Po schválení Sněmovnou ji čeká ještě podpis prezidenta a notifikace Evropskou komisí. Následně musí MPO připravit celou řadu vyhlášek a taky první nařízení vlády, kterým se stanoví druhy a objemy podpory jednotlivých zdrojů na roky 2022-2024. Zásadní pozitivní změnou je garance doby podpory elektřiny z plynové KVET na 15 let.

Doba a forma podpory

Oproti jiným zdrojům nebyla dosud doba podpory výroby elektřiny z plynové KVET přesně stanovena. Proto při notifikaci původního zákona č. 165/2012 Sb. se Evropská komise s MPO dohodla, že doba podpory bude 15 let. Další zásadní změnou je implementace pravidel EEAG (Environmental and Energy State Aid Guidelines), která vyžadují soutěžit o podporu nad 1 MW v aukcích. Dle doby uvedení do provozu a výkonu budou mít tedy výrobny rozdílné podmínky:

cogen.png

Nový model podpory pro elektřinu z plynové KVET, uvedené do provozu od 1.1.2022

V těchto dnech probíhá již druhé kolo veřejné konzultace návrhu Energetického regulačního úřadu (ERÚ) k technicko-ekonomickým parametrům podpory. Nově budou kategorie 0-50 kW, 50-200 kW a 200-1000 kW. U kategorie 0-50 kW bude roční podporovaný projezd 6000 h/rok, celková doba podpory 90 000 hodin, u větších pak 3300 h/rok a 49 500 h. Vždy tak, aby celková doba podpory byla 15 let.

Počínaje rokem 2022 bude tedy v cenovém rozhodnutí samostatně stanovený zelený bonus pro stávající kogenerační jednotky do 5 MW, které budou pokračovat ve stávajícím systému podpory 3000/4400 h, samostatně pak bude stanoven zelený bonus pro nový model podpory pro výrobny/zdroje do 1 MW, uvedené do provozu od 1.1.2022.

Aukce podpory pro výrobny nad 1 MW

Novela popisuje je základní postupy aukcí a zplnomocňuje MPO v nařízení vlády stanovit konkrétní podmínky aukcí:

  • aukce zvlášť dle technologií/paliva nebo společně,
  • aukce zvlášť pro nové i modernizované zdroje nebo společně,
  • možnost samostatné aukce pro různé výkonové kategorie,
  • objemy podpory jednotlivých podporovaných zdrojů, termíny aukcí, výše kauce atd.

Možnost podpory na zdroj

Novela též umožňuje, aby MPO v nařízení vlády stanovilo, u kterých podporovaných zdrojů bude možné podporovat i jednotlivé zdroje, nejen celé výrobny jako dosud. To přichází v úvahu např. při modernizaci jednoho ze zdrojů ve výrobně, nebo při doplnění dalšího zdroje do stávající výrobny.
Bude třeba vyjasnit aplikaci tohoto ustanovení, např. v případě, že v roce 2022 bude doplněn další zdroj do stávající výrobny. Už nebude totiž nutné "hlídat" nepřekročení hranice 1 MW, které by v minulosti bylo příčinou přechodu celé výrobny do kategorie 1-5 MW s nižším zeleným bonusem. Nový zdroj však nesmí překročit výkon 1 MW, pokud se investor bude chtít vyhnout složitějšímu systému aukcí.

Vyjasnění ve vyhlášce si též bude žádat např. postupná výstavba nových zdrojů pod 1 MW v rámci jedné výrobny. Např. v Německu platí pravidlo, že pokud mezi uvedením do provozu uplyne více než 12 měsíců považuje se z hlediska výpočtu podpory za samostatný zdroj a není to považováno za vyhýbání se aukcím.

Pozvání na Dny kogenerace

Aktuální vývoj legislativy a pravidel podpory bude i jedním z hlavních témat i na letošním 14. ročníku konference Dny kogenerace. Ta se po loňském webináři bude konat opět v příjemném prostředí Aquapalace hotelu v Čestlicích a to v termínu 19.-20. října 2021. Na konferenci budou diskutována i další aktuální témata energetiky, jeden blok bude věnován změnám na trhu s podpůrnými službami, kde se malým kogeneracím otevírá nový prostor k uplatnění flexibility.

Na konferenci vystoupí náměstek ministra průmyslu René Neděla, člen rady ERÚ Ladislav Havel, Martin Slabý (ČPS), Kristián Titka (ERÚ), Martin Hájek (TSČR), Kamil Čermák (ČEZ ESCO), Vladimír Hlavinka (TEDOM), Jaroslav Klusák (Praha), Martin Sedlák (Svaz moderní energetiky), Tomáš Voříšek (SEVEn) a další. Další info: www.cogen.cz

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Satturn
AB Plast
Partner - SOVAK
EAGB
Faircare
Inisoft
Xylem
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
E-salon
Ekowatt
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace